Arsenal pelaa tiistai-iltana ensimmäisen ottelunsa Mestarien liigan liigavaiheessa.

Arsenal kohtaa vieraskentällä espanjalaisen Athleticin.

Arsenal joutuu otteluun muun muassa ilman Kai Havertzia, Bukayo Sakaa ja Martin Ødegaardia.

Arsenal eteni viime kaudella Mestarien liigan välieriin. PSG voitti välieräparin yhteismaalein 3-1, eteni finaaliin ja lopulta voitti Mestarien liigan.

Mikel Arteta ilmoitti lehdistötilaisuudessaan, että Arsenal lähtee voittamaan Mestarien liigaa.

– Se on tavoitteemme, mutta tiedämme, että tästä tulee todella pitkä ja haastava matka. Mestarien liigassa marginaalit ovat todella pieniä ja sinun on oltava parhaimmillasi heti ensimmäisestä päivästä saakka antaaksesi itsellesi parhaat mahdollisuudet.

Artetan mielestä Mestarien liigan voittaminen vaatii sekä tervettä joukkuetta että tehokkuutta maalipaikoissa. Artetalta kysyttiin, mitä viime kauden urakka Mestarien liigassa opetti joukkueelle.

– Sen, että olemme tarpeeksi hyviä voidaksemme kilpailla ketä tahansa vastaan. Lisäksi kahden asian on onnistuttava. Ensinnäkin tarvitset täysin terveen joukkueen kauden tärkeimmillä hetkillä ja lisäksi pallon on mentävä maaliin oikeilla hetkillä, koska marginaalit ovat niin pienet.

LUE MYÖS