Benjamin Šeško siirtyi elokuussa RB Leipzigistä Manchester Unitediin.

Manchester United maksoi Šeškosta noin 76,5 miljoonaa euroa RB Leipzigille. Siirtokorvaus voi nousta bonusten myötä noin 85 miljoonaan euroon.

Šeško ei ole toistaiseksi onnistunut avaamaan maalitiliään Manchester Unitedissa.

Rúben Amorim on nimennyt Šeškon avauskokoonpanoonsa viime viikonlopun Manchesterin derbyssä ja Liigacupin Grimsby-tappiossa. Šeško on pelannut yhteensä 250 minuuttia Manchester Unitedin paidassa.

Rio Ferdinand on huolissaan siitä, ettei slovenialaishyökkääjälle ole rakennettu juurikaan maalipaikkoja.

– Olen huolissani Šeškosta. Hän ei saa maalipaikkoja, eikä hänelle luoda mitään. Se on huolestuttavaa. Uusi hyökkääjä tulee uuteen seuraan ja pääsee pelaamaan, joten olisi syytä ajatella, miten hänelle saisi luotua maalipaikkoja.

– Hänet on saatava mukaan maalipaikoissa. Šeškon on itsekin ajateltava, miten pääsisi sinne. Sitä on katsottava. Asia on ratkaistava nopeasti. En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa.

LUE MYÖS