Man Unitedille tappio Lontoossa – Bruno Fernandes mokasi taas pilkun

Brentford voitti Manchester Unitedin lauantaina kotikentällään 3-1 Valioliigan kuudennella kierroksella.
Peliä oli takana vajaat kymmenen minuuttia, kun isännät menivät johtoon. Manchesteriläisten paitsiolinja petti ja Jordan Hendersonin pitkä avaus tavoitti Igor Thiagon, joka latasi upean puolivolleyn yläkulmaan.
Sama kaveri oli asialla kymmenen minuuttia myöhemmin, kun Brentord tuplasi johtonsa. Unitedin maalivahti Altay Bayindir pysäytti Kevin Schaden keskitysyrityksen, mutta irtopallo tuli suoraan Thiagolle, joka sutaisi pelivälineen lähietäisyydeltä sisään.
Manchesteriläisten kavennus syntyi avausjakson puolivälin tietämillä. Korkea pallo tuotti yllättäviä vaikeuksia Brentfordin puolustukselle ja maalivahti Caoimhin Kelleherille, joka nyrkkeili kuulan suoraan viereensä. Kelleher pysäytti Benjamin Seskon kaksi ensimmäistä yritystä, mutta kolmannella slovenialaishyökkääjä sai pallon maaliin.
Unitedille vihellettiin pilkku 76. minuutilla, kun Nathan Collins repäisi Bryan Mbeumon paidasta kumoon. Vetovastuun otti kapteeni Bruno Fernandes, joka on tullut urallaan tunnetuksi rangaistuspotkujen erikoisosaajana. Brentford-vahti Kelleher kuitenkin pysäytti portugalilaistähden yrityksen. Fernandes on tällä kaudella vetänyt kolme pilkkua ja epäonnistunut kahdesti.
Lisäaikaa oli pelattu viisi minuuttia, kun Brentford osui vielä kerran. United haki tasoitusta usean pelaajan voimin, mutta menetti pallon ja joutui nopean vastahyökkäyksen uhriksi. Kotijoukkue eteni nopeasti toiseen päätyyn ja lopuksi Mathias Jensen täräytti voimakkaan vedon verkkoon rangaisusalueen tuntumasta.
Brentford nousee tuloksen myötä ainakin hetkellisesti 11:ksi ja Manchester United putoaa 13. sijalle.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpoolille avaustappio – Arne Slot nosti yksilövirheen esiin
- Manchester Unitedin Rúben Amorim: ”En ole koskaan huolissani työpaikastani”
- 90+7! Liverpool joutui maistamaan omaa lääkettään
- Virallista! Nuno on West Hamin uusi päävalmentaja
- Man Unitedille tappio Lontoossa – Bruno Fernandes mokasi taas pilkun
- Pieru kauan nauramisesta – West Ham antoi potkut managerilleen
- Harry Kane otti kantaa lennokkaisiin huhuihin
- Manchester Cityltä sopimusuutisia lupauksesta
- Chelsealle surkeita tietoja Cole Palmerista
- Fantasy Premier League: GW 6 – katso toimituksen Wildcard-joukkue
- Liverpoolin jättänyt keskikenttäpelaaja pettyi rooliinsa Arne Slotin alaisuudessa
- Harry Kane otti kantaa lennokkaisiin huhuihin
- Chelsealle surkeita tietoja Cole Palmerista
- Pieru kauan nauramisesta – West Ham antoi potkut managerilleen
- Mestaruussarjassa kiehuu! Ottelu pelataan kokonaan uudelleen – seura raivostui
- Man Unitedille tappio Lontoossa – Bruno Fernandes mokasi taas pilkun
- 90+7! Liverpool joutui maistamaan omaa lääkettään
- Virallista! Nuno on West Hamin uusi päävalmentaja
- Arne Slot: Liverpool-toppari jopa vuoden sivussa pelikentiltä
- Fantasy Premier League: GW 6 – katso toimituksen Wildcard-joukkue