Brentford jysäytti Valioliigan lauantain myöhäisillan ottelussa yllätysvoiton, kun se kaatoi Liverpoolin 3–2.

Puolustaville mestareille tappio oli jo neljäs putkeen Valioliigassa. Kun Mestarien liiga lasketaan mukaan, Pool on voittanut viimeisestä kuudestä pelistään vain yhden.

Kotijoukkue paukautti itsensä johtoon jo viidennellä minuutilla, kun Dango Ouattara pääsi iskemään avausosuman.

Lisää tuli 45. minuutilla, kun tanskalaiskaksikko sivalsi. Mikkel Damsgaard antoi mainion syötön pystyyn Kevin Schadelle, joka kirmasi vieraiden Ibrahima Konatéa karkuun ja viimeisteli 2–0-maalin.

Tällä kaudella peliään hakenut laitapakki Milos Kerkez pääsi tinttaamaan avauspuoliskon lisäajalla viidennellä minuutilla kavennuksen.

Unkarilaispakin maali toi vieraille toivoa, mutta taivas synkkeni tunnin kohdalla. Tilanne puhuttanee vielä pelin jälkeen: Virgil van Dijk rikkoi Ouattaraa boksin rajalla, ja pallo pantiin pisteelle.

Van Dijk ei voinut uskoa ratkaisua, vaan hän ihmetteli tuomiota suu auki. Hollantilaistopparin rikkeen katsottiin kuitenkin tapahtuneen juuri ja juuri boksin sisäpuolella, joten Igor Thiago pääsi laukomaan Brentfordille kolmannen osuman.

Football on TNT Sports

@footballontnt
Virgil van Dijk couldn't believe his challenge on Dango Ouattara resulted in a penalty 🥅

Mohamed Salah nosti Liverpoolin maalin päähän aivan lisäajan kynnyksellä. Pallo tuli juuri sopivasti lapikkaaseen ja egyptiläistähti napautti kavennuksen terävästi.

Lisäaikaa tuli seitsemän minuuttia ja sitä pelattiin lopulta peräti yksitoista minuuttia, mutta Liverpool ei onnistunut tasoittamaan hurjasta rynnistyksestä huolimatta.

Liverpool on tappionsa myötä sarjassa vasta kuudentena. Seuraavaksi vastaan asettuu Liigacupissa kotona Crystal Palace. Valioliigassa seuraava vastustaja on Anfieldillä Aston Villa.

Brentford nousi voitollaan kymmenenneksi. Liigacupissa vastaan asettuu vieraspelissä Grimsby, ja sen jälkeen Valioliigassa pelit jatkuvat Crystal Palacea vastaan vieraissa.

LUE MYÖS: