Viktor Gyökeres siirtyi viime kesänä Sportingista Arsenaliin noin 66 miljoonalla eurolla.

Ruotsalaiskärki on saanut kuluvalla kaudella paljon vastuuta Mikel Artetalta, mutta peliesitykset ovat ajoittain jättäneet parantamisen varaa. Gyökeres on viimeistellyt viisi maalia Valioliigassa.

Toinen Arsenal-hyökkääjä Gabriel Jesus oli käytännössä koko syyskauden sivussa pelikentiltä polvivamman vuoksi. Jesus palasi hiljattain pelikentille. Jesus onnistui maalinteossa aiemmin tällä viikolla, kun Arsenal kaatoi Aston Villan 4-1.

Jamie Carragher uskoo Jesusin nappaavan ennen pitkää avauskokoonpanon paikan Gyökeresiltä.

– Pidän todella paljon Jesusista. Olen aina pitänytkin. Hän ei ole loistava viimeistelijä, mutta sen sijaan hän on loistava jalkapalloilija. Gyökeresin ei pitäisi olla avauksessa, kun Arsenalilla on Jesusin kaltaisia pelaajia.

– Kun Jesus pääsee pelaamaan parissa pelissä ja saa vauhdista kiinni, pitäisi hänen olla avauskokoonpanossa. Jesus on parempi pelaaja kuin Gyökeres, ja se on fakta, Carragher vakuutti Sky Sportsille.

LUE MYÖS