Crystal Palace myymässä tähtensä tammikuussa? ”Jos tulee tarjous…”
Crystal Palacen toppari Marc Guéhi on yksi Valioliigan siirtomarkkinoiden halutuimmista pelaajista.
Englannin maajoukkuepuolustajan sopimus lontoolaisseuran kanssa umpeutuu kesällä, mutta voi olla, että Guéhi vaihtaa joukkuetta jo tammikuussa.
Päävalmentaja Oliver Glasner kommentoi Guéhin tilannetta tiistaina.
– En ole naiivi. Jos tulee massiivinen tarjous ja Marc haluaa lähteä, niin sitten siirto tulee, Glasner sanoi The Athleticin mukaan.
The Athletic kirjoitti aiemmin, että Crystal Palace on ajatellut 25-vuotiaan topparin pelaavan kauden loppuun Selhurst Parkilla. Nyt ääni kellossa vaikuttaa muuttuneen.
– Seuralla on tietty raja, jonka ylittyessä siirto toteutuu. Voi tulla hetki, kun seura toteaa taloudellisen hyödyn olevan urheilullista suurempi. Lopulta asia on myös pelaajan päätettävissä, Glasner avasi.
Man Cityyn?
Guéhi oli lähellä siirtoa Liverpooliin kesän siirtoikkunassa, mutta tämä kariutui viime metreillä.
– Meillä oli silloin tietty raja, eikä se ylittynyt. Tarjoukset saattoivat olla lähellä, mutta eivät riittäviä, Glasner perusteli nyt.
Liverpoolin sijaan Manchester City on nyt noussut kenties todennäköisimmäksi Guéhin ostajaksi. Cityllä on haasteita keskuspuolustajan paikalla loukkaantumisten takia, joten siirto voi tulla kyseeseen jo tammikuussa.
Manchester City on hankkimassa Bournemouthista laitahyökkääjä Antoine Semenyon itselleen, mutta Guéhi voi olla myös liikkeellä, jos City iskee tarpeeksi rahaa tiskiin.
– Jos joku olisi silloin kesällä sanonut, että maksaa 80 miljoonaa, ja Marc olisi sanonut haluavansa lähteä, hän ei enää olisi Crystal Palacen pelaaja, Glasner paljasti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Crystal Palacelle tuttu vastustaja pudotuspeleihin – aiemmin kävi kohtalokkaasti
- Eurooppa-liigan neljännesvälieräparit arvottu – tässä Aston Villan ja Nottingham Forestin vastustajat
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Fantasy Premier League: GW 28 – katso parhaat puolustajat peliviikkoon 31 asti
- West Hamilla vain yksi tavoite loppukaudella: ”Suurin motivaatiomme”
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Igor Tudor ei mainitse yhtä sanaa Tottenham-pelaajille: ”En siksi, että se olisi jotain liian pelottavaa…”
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Manchester Unitedin pelaajaa: ”Yksi koko Valioliiga-kauden parhaimmista hankinnoista”
- Victor Osimhen haluaa välttää Liverpoolin Mestarien liigassa: ”Jos totta puhutaan…”
- Senne Lammens otti kantaa Valioliigan pelilliseen trendiin: ”Tiettyä rajaa ei voi ylittää…”
- Igor Tudor ei mainitse yhtä sanaa Tottenham-pelaajille: ”En siksi, että se olisi jotain liian pelottavaa…”
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Valioliiga-ikoni Juan Mata elää uutta kevättä Australiassa