Crystal Palacen päävalmentaja Oliver Glasner sanoo, että seurajohto tuntuu ”täysin hylänneen” hänen joukkueensa.

Viime perjantaina Glasner, 51, ilmoitti itse, että hän jättää seuran kuluvan kauden jälkeen sopimuksensa päätyttyä. Tuolloin itävaltalaisluotsi korosti, että hänen päätöksensä ei ole kiinni seuran strategiasta siirtomarkkinoilla.

Samana päivänä useat luottolähteet uutisoivat, että Palacen kapteeni ja luottotoppari Marc Guéhi on siirtymässä hetkenä minä hyvänsä Manchester Cityyn. Englannin maajoukkuepuolustaja ei ollut lauantaina mukana kokoonpanossa, kun Palace kärsi Sunderlandin vieraana 1-2-tappion.

Häviön jälkeen Glasner kritisoi Palacen seurajohtoa siitä, että Guéhi päästetään lähtemään kesken kauden. Päävalmentajan mukaan hän ei ole saanut kaipaamansa tukea siirtomarkkinoilla, kun isot pelaajat ovat siirtyneet Selhurst Parkilta.

Lauantaina Glasner ei tehnyt yhtään vaihtoa tappiossa Sunderlandia vastaan. Vaihtopenkille hän oli nostanut kolme pelaajaa akatemiasta.

– Minusta tuntuu, että meidät hylätään täysin. Minulla ei ole montaa pelaajaa käytössä. He tekivät kaikkensa, ja tätä on jatkunut nyt viikkojen ja kuukausien ajan, kommentoi Glasner BBC:lle.

– Meillä on 12-13 pelaajaa käytettävissä, emmekä tunnu saavan mitään tukea. Pahinta on, että myymme kapteenimme päivää ennen Valioliiga-ottelua.

– Tämä on ensimmäinen täysi viikko, jonka olemme pystyneet harjoittelemaan sitten syyskuun, ja sitten myymme kapteenimme peliä edeltävänä päivänä. En ymmärrä tätä.

– Olen aina pitänyt suuni kiinni, mutta en voi [enää], koska minun on puolustettava näitä pelaajia. Tämä oli kauden 35. ottelumme.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨💣 BREAKING: Marc Guehi to Manchester City, HERE WE GO! 💙

Official proposal accepted by Crystal Palace right now — understand fee will be around £20m.

Guehi has ACCEPTED move to #MCFC.

Exclusive story, now confirmed. 🧨

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS