Englantilaisilta voitokas ilta Mestarien liigassa – Szoboszlain viekas vapaapotku säväytti
Mestarien liigan kierros tarjosi englantilaisjoukkueille kolme erilaista tarinaa. Illan puhutuin hetki nähtiin Marseillessa, missä Dominik Szoboszlai nousi ratkaisijaksi, kun taas Chelsea joutui tekemään täyden työn kotonaan ja Newcastle ratkaisi oman ottelunsa jo varhain.
Salah palasi suoraan avauskokoonpanoon
AFCON-turnauksesta palannut Mohamed Salah palasi suoraan Liverpoolin avauskokoonpanoon ja oli keskeisessä roolissa vierasjoukkueen vaarallisimmissa tilanteissa ensimmäisellä puoliskolla. Egyptiläinen ei ollut jatkuvasti pelin keskiössä, mutta väläytteli ajoittain huipputasoaan.
Hugo Ekitike pääsi juhlimaan 24. minuutilla avausmaalia Salahin erinomaisesta syötöstä, mutta osuma hylättiin paitsiona. Lähes tulkoon deja vu -hetki koettiin 34. minuutilla, kun Salah petasi Ekitikelle uuden paikan – joka oli jälleen paitsiossa.
Juuri ennen taukoa Liverpool sai ansaitun palkinnon, kun Szoboszlai hyödynsi vapaapotkutilanteen viekkaasti ja sijoitti pallon Marseillen muurin alta verkkoon. Unkarilaisen erikoistilanneosuma hiljensi Stade Vélodromen ja siirsi vieraat johtoon.
Liverpoolin toinen maali syntyi, kun Jeremie Frimpongin toimesta. Frimpongin tahtomaali kimposi epäonnisesti Marseillen maalivahdin Gerónimo Rullin kautta omaan verkkoon.
Vaihdosta kentälle tullut Cody Gakpo viimeisteli vielä ottelun lopussa kolmannen maalin Ryan Gravenberchin esityöstä.
Chelsea sai kairattua helpotuksen
Chelsea joutui tekemään täyden työn Stamford Bridgellä Pafosia vastaan, mutta nappasi lopulta tärkeän 1–0-voiton. Kotijoukkue hallitsi palloa ja pelitapahtumia, mutta murtautuminen tiiviisti puolustaneen Pafosin boksiin oli tuskaisen vaikeaa.
Ratkaisu nähtiin vasta 87. minuutilla, kun Moisés Caicedo puski kulmapotkun verkkoon Pafosin Nany Dimatan epäonnisen jatkon jälkeen. Maali varmisti Chelsealle arvokkaat pisteet lohkovaiheessa.
Newcastle sakotti PSV:n virheistä tehokkaasti
Newcastle tarjosi vakuuttavan esityksen kotiyleisölleen St James’ Parkilla. Kotijoukkue sai salama-alun, kun Yoane Wissa iski avausmaalin jo kahdeksannella minuutilla PSV-maalivahti Matej Kovarin virheen jälkeen.
PSV:n puolustuksen ongelmat jatkuivat avausjaksolla, ja tällä kertaa Wissa tarjoili paikan Anthony Gordonille, joka viimeisteli tyhjään maaliin. Toisella jaksolla Harvey Barnes viimeisteli lukemat lopullisesti 3-0 lukemiin.
Illan ainoa varjo Newcastlelle oli kapteeni Bruno Guimarãesin loukkaantuminen, mutta itse ottelun voittajasta ei ollut missään vaiheessa epäselvyyttä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Virallista: Tottenham antoi potkut Thomas Frankille
- BBC: Tottenham harkitsee antavansa potkut Thomas Frankille
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä asemastaan Tottenhamin peräsimessä: ”Olen vakuuttunut siitä”
- Näin Pep Guardiola ohjeisti talven jättihankintaa heti siirron jälkeen
- Jääkö Jadon Sancho Aston Villaan? Näin Unai Emery kommentoi
- Toimittaja: Mohamed Salah saattaa jättää Liverpoolin kesällä
- Manchester United pelastui lisäajalla – Tottenhamin kriisi syvenee
- Virallista: Tottenham antoi potkut Thomas Frankille
- Manchester United pelastui lisäajalla – Tottenhamin kriisi syvenee
- VAR puhutti Stamford Bridgellä – Chelsea menetti 2–0-johtonsa
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä asemastaan Tottenhamin peräsimessä: ”Olen vakuuttunut siitä”
- Toimittaja: Mohamed Salah saattaa jättää Liverpoolin kesällä
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”
- Näin Pep Guardiola ohjeisti talven jättihankintaa heti siirron jälkeen
- Jääkö Jadon Sancho Aston Villaan? Näin Unai Emery kommentoi
- AC Milan hylkäsi Matetan lääkärintarkastuksessa – nyt hyökkääjän tilanteessa täyskäännös
- Wes Brown liputtaa Maguirelle jatkoa Manchester Unitedissa