Entisen Man City -puolustajan ura jatkuu eksoottisissa olosuhteissa – ”Odottamattomin siirto koskaan”
Entinen Manchester City -puolustaja Eliaquim Mangala vahvistaa kaudella 2026 bolivialaista Oriente Petroleroa. Asiasta uutisoi Red Uno omiin lähteisiinsä vedoten (ulkoinen linkki).
Manchester City osti Mangalan 45 miljoonalla eurolla Portosta vuonna 2014. Hän viihtyi Etihad Stadiumilla kolmen kauden ajan. Valioliiga-mestaruuteen päättyneen kauden 2017–18 jälkeen matka jatkui Evertoniin, jossa ranskalaispuolustaja pelasi pari ottelua.
Mangala, 34, edusti kotimaataan vuoden 2014 MM-turnauksessa ja kaksi vuotta myöhemmin EM-kotikisoissa Ranskassa. Yhteensä hänellä on vyöllään kahdeksan A-maaottelua.
Siirto Orienteen on kiinnittänyt huomiota sosiaalisessa mediassa, sillä Optan tai Global Football Rankingsin mukaan Bolivian pääsarja ei ole maailmanrankingissa edes parhaan 50 joukossa. Oriente sijoittui viime kaudella omassa liigassaan 12:nneksi.
Somevaikuttaja Marco Parra on kutsunut siirtoa ”odottamattomimmaksi koskaan” (linkki). Tubettaja St James SanN puolestaan sanoi X:ssä, että Mangalan siirto Orienteen on sellainen hankinta, jollaisia tulee tehtyä manageripeleissä, kun pelaaja yrittää käyttää realistisia asetuksia (linkki).

LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- The Athletic: Manchester United neuvottelee merkittävästä sopimuksesta
- Sarjanousija vahvistuu – maajoukkuehyökkääjä vaihtaa seuraa Valioliigassa
- BBC: Manchester City kahden jättikaappauksen perässä
- Valioliigaseura hankki MM-kisatähden isolla rahalla
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Sky: Aston Villa teki päivässä sen, mihin PSG oli käyttänyt kuukauden
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Aston Villa: Mitä euromenestyksen jälkeen?
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Borussia Dortmund kiilasi Evertonin edelle
- Sky: Nottingham Forest myy hyökkääjänsä sarjanousijalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27: Brighton – Kuka tekee maalit?