Peliviikko 25 käynnistyy poikkeuksellisesti jo perjantaina kello 22, kun Leeds kohtaa kotonaan Nottingham Forestin. Tämä tarkoittaa siirtotakarajan sulkeutumista perjantaina kello 20.30. Tässä tekstissä käsitellään kauden ensimmäistä tuplapeliviikkoa sekä toimituksen joukkuetta.

Tuplapeliviikko 26

FPL on varmistanut tuplapeliviikon peliviikolla 26. Joukkueet, joilla on kaksi ottelua, ovat Arsenal sekä Wolves.

Arsenal kohtaa tuplapeliviikolla Brentfordin ja Wolvesin kun taas Wolvesia vastaan asettuvat Nottingham Forest ja Arsenal. Manchester City ei pelaa kahta ottelua finaaliin pääsystä huolimatta peliviikolla 26, eikä joukkue pelaa ollenkaan peliviikolla 31.

Koska pelaajilla on tuplapeliviikolla enemmän mahdollisuuksia ansaita pisteitä, monet managerit harkitsevat Wolvesin pelaajien hankkimista. Hankintoja kannattaa kuitenkin miettiä tarkasti, sillä Wolves ei pelaa lainkaan viikolla 31. Jos manageri ei aio pitää Wolves-pelaajia joukkueessaan pitkään, jokainen hankinta vaatii käytännössä kaksi siirtoa, yhden sisään ja yhden ulos.

Parhaita vaihtoehtoja ovat Mateus Mané tai maalivahti José Sá, mutta managerin on harkittava pelaajien pitkän aikavälin potentiaalia. Huolimatta Wolvesin parantuneista otteista joukkue tuskin tekee maaleja Arsenalia vastaan, joten todellisuudessa tehoja on odotettavissa vain toisesta ottelusta.

Useampi manageri omistaa jo kolme Arsenalin pelaajaa, jotka voi piilottaa penkille, kun Arsenal ei pelaa peliviikolla 31. Parhaat vaihtoehdot Arsenalista ovat Gabriel Magalhães, Jurriën Timber, David Raya tai Declan Rice. Ricen pistekatto on korkeampi, mutta Raya on varmempi avaaja.

Toimituksen joukkue

  • Sijoitus 1,5 miljoonaa, 1 vaihtotapahtuma, £0,7 miljoonaa pankissa.

Toimituksen joukkue ryhmittyy peliviikolle 25 yllä olevalla kokoonpanolla. Kapteeninnauhan saa käteensä Bruno Fernandes. Joukkueeseen ei odoteta muutoksia. 

Iisakki Lehtonen

LUE MYÖS: