Brentford onnistui kovassa tempussa, kun se pani Valioliigan mestaruustaistoa entistä jännittävämmäksi jättämällä sarjakärki Arsenalin 1–1-tasapeliin torstaina.

Brentfordilla kulkee, sillä joukkue on sarjassa sijalla seitsemän ja kilpailee tiukasti europaikoista ensi kaudelle.

Yksi avainpelaajista on ollut tietenkin brasilialainen maalitykki Igor Thiago, joka on latonut Valioliigassa peräti 17 maalia kuluvalla kaudella. Hän on maalintekijätilastossa toisena Erling Haalandin perässä.

Nyt Brentford tiedottaa, että 24-vuotias brassi on allekirjoittanut seuran kanssa viiden ja puolen vuoden mittaisen jatkosopimuksen, jossa on myös yhden vuoden lisäoptio.

Thiagolle päivä on ollut muutenkin erityinen, sillä hän sai samalla valinnan Valioliigan tammikuun pelaajaksi.

Valinta on hyökkääjälle jo kauden toinen, sillä hänet valittiin myös marraskuun pelaajaksi liigassa.

Brentford FC

@BrentfordFC
We are delighted to confirm that top scorer Igor Thiago has put pen to paper on a new five-and-a-half year contract, with the club option of a further year ✍️

LUE MYÖS: