Mikel Artetan käytös puhuttaa Wigan-voiton jälkeen
Arsenal otti eilen sunnuntaina 4–0-voiton Wiganista FA Cupissa. ”Tykkimiesten” manageri Mikel Arteta kommentoi ottelun päätyttyä muun muassa joukkueensa loukkaantumistilannetta.
Pakollisen lehdistötilaisuuden jälkeen Arteta suuntasi stadionin pysäköintialueelle, jossa autokyyti oli häntä vastassa. Muuan Arsenal-fani juoksi autolle Artetan perään ja pyysi espanjalaisvalmentajalta nimikirjoitusta joukkueen pelipaitaan. Fani väitti, että nimikirjoitus olisi tullut hänen pojalleen.
Arteta ei kuitenkaan raottanut ikkunaa, vaan vilkutti kaikille kannattajille kiitokset ennen kuin läksi kotiinsa. Hänellä oli kyydissään vaimonsa ja lapsensa.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Video on jakanut mielipiteitä. Kommenteissa toistuu sama kritiikin aihe, eli Arteta olisi voinut pienellä vaivalla tuottaa suurtakin iloa. Tätä mieltä oli muun muassa 43 000 seuraajan ”Topskills Sports UK” -tili, joka kuvaili X:ssä Artetan käytöstä ”sydäntäsärkeväksi” (ulkoinen linkki).
Osa Arsenalin kannattajista piti Artetan toimintaa perusteltuna.
– Hän on matkalla töistä kotiin. Häntä ei todellakaan tarvitse ahdistella tuolla tavalla, ei etenkään kun hän on vaimonsa seurassa. Kunnioittakaa hänen yksityisyyttään. Käytöstavat eivät maksa mitään, kommentoi Simon Lesteriksi itseään kutsuva käyttäjä (linkki).
– Kun Arteta on vaimonsa ja lastensa kanssa, hän ei ole – – Arsenalin manageri, hän on Arteta, aviomies ja isä, kirjoitti puolestaan Steve Clarke (linkki).
Käyttäjätunnus ”CannonOnCrest1” arveli, että kohtauksen taustalla olivat fanin taloudelliset motiivit.
– Aikuinen keski-iän saavuttanut mies ahdistelee manageria signeeraamaan paidan, jotta hän voi myydä sen eBayssa, kun olemme voittaneet jotain, ja siitä tulee vieläkin arvokkaampi. Sen vielä ymmärtäisi, jos olisi lapsesta kysymys, mutta ei tuollaisesta pellestä. (linkki)
Arsenal pelaa seuraavan kerran keskiviikkona, jolloin Wolverhampton asettuu joukkuetta vastaan Valioliigassa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-historiaa! Martin Ødegaard löi kaikki laudalta
- Kobbie Mainoon tyly kohtelu puhuttaa – Englannin valmennukselta vaaditaan vastauksia
- Wayne Rooney: Vain yksi valmentaja voisi korvata Thomas Tuchelin
- Virallista: MM-kisatähti siirtyy Valioliigaan
- The Athletic: Newcastle teki jättitarjouksen Tottenhamille – ei kauppoja
- Onko tässä Mestaruussarjan paras pelaaja ensi kaudella? Englannin maajoukkuemies teki kovan ratkaisun
- Liverpoolille todella tärkeä jatkosopimus
- Nämä Manchester Unitedin pelaajat nähdään Suomessa
- Ranskan maalivahtilupaus on vahvasti matkalla Manchester Cityyn
- Lehti: Man Unitedille hyviä ja huonoja uutisia pelaajamarkkinoilta
- Nämä Manchester Unitedin pelaajat nähdään Suomessa
- Virallista: MM-kisatähti siirtyy Valioliigaan
- Onko tässä Mestaruussarjan paras pelaaja ensi kaudella? Englannin maajoukkuemies teki kovan ratkaisun
- The Athletic: Newcastle teki jättitarjouksen Tottenhamille – ei kauppoja
- Pep Guardiola avautui uransa kovimmasta kilpakumppanista – ”Hän ajoi minut hulluksi”
- Liverpoolille todella tärkeä jatkosopimus
- Lehti: Man Unitedille hyviä ja huonoja uutisia pelaajamarkkinoilta
- Wayne Rooney: Vain yksi valmentaja voisi korvata Thomas Tuchelin
- “Toivottavasti en ole urani jälkeen yhtä tyhmä” – Valioliigan tähtitoppari tylytti Man Unitedin legendaa
- Ranskan maalivahtilupaus on vahvasti matkalla Manchester Cityyn