Oliver Glasner Crystal Palacen faneille: ”Pysykää nöyrinä”
Crystal Palacen päävalmentaja Oliver Glasner on kehottanut kannattajia ”pysymään nöyrinä” fanien laulettua hänelle potkuja.
Palacen kannattajat lauloivat torstaina, että Glasner ”saa aamulla potkut” joukkueen pelattua Konferenssiliigan ensimmäisen pudotuspelikierroksen avausosassa 1-1-tasapelin Zrinjski Mostarin vieraana.
Glasner vahvisti aiemmin tänä vuonna, että hän jättää Palacen kuluvan kauden jälkeen sopimuksensa päätyttyä. Viime viikkoina on kuitenkin spekuloitu, jatkaako itävaltalaisluotsi pestissä edes sesongin loppuun saakka. Palacen tulokset ovat ailahdelleet ja Glasner on esittänyt ajoittain kritiikkiä johtoporrasta kohtaan siitä, ettei seura ole korvannut myymiään tähtipelaajia.
– He (kannattajat) voivat sanoa ja laulaa mitä ikinä he haluavat. Minä tiedän, mitä minä teen, kommentoi Glasner Sky Sportsin mukaan.
– Sanoisin, että tärkeintä on pysyä nöyränä. Mielestäni sama koskee myös kannattajia. Pysykää nöyrinä. Älkää koskaan unohtako, mistä tulette. Uskon, että jotkut, jotka ovat tässä tilanteessa niin kriittisiä, eivät ole enää nöyriä. Yleensä elämässä rangaistaan siitä, jos unohtaa, mistä tulee.
– Minun olisi ollut varsin helppo siirtyä sivuun aiemmin. Minulla oli monta mahdollisuutta, jos totta puhutaan. En tehnyt siitä. Koin olevani vastuussa joukkueesta ja etenkin pelaajista.
Glasnerilta kysyttiin suoraan, haluaako hän jatkaa Palacessa kauden loppuun asti.
– Katsotaan. Emme ikinä tiedä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Itävaltalaisvalmentaja sanoi kuitenkin, että hänellä on yhä energiaa jatkaa pestissään kauden loppuun.
Palace ei ollut koskaan historiassaan voittanut suurpokaalia ennen kuin Glasner johdatti joukkueen viime kaudella FA Cupin mestaruuteen ja perään Community Shieldin voittoon.
– Uskon, että Crystal Palacella on ollut paras aika historiassaan, ja olen ehkä ollut pieni osa näitä parhaita 18-20 kuukautta, sanoi Glasner.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Chelsea löi tiskiin merkittävän jatkosopimuksen
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen