Tottenham pelaa suorastaan surkeaa kautta. 

Tottenham on parhaillaan vasta 16. sijalla Valioliigassa. Matkaa putoamisviivaan on vaivaiset neljä pistettä. 

Tottenham tulee taistelemaan loppukaudella putoamista vastaan. Tottenham on voittanut kuluvalla sarjakaudella vain seitsemän ottelua. 27 ottelusta tuloksena on 29 pistettä. 

Paikallisvastustaja Arsenal on kerännyt yli tuplasti enemmän pisteitä. Arsenal voitti Tottenhamin sunnuntaina 4-1.

Pelaajaurallaan Tottenhamia edustanut Jamie Redknapp kokee, että Tottenham voi todella pudota Valioliigassa, jos kurssi ei käänny pikaisesti parempaan suuntaan.

– Arsenal oli niin paljon parempi kuin Tottenham. Ikään kuin he olisivat pelanneet eri sarjoissa. Jos Tottenham ei ole varuillaan, voi hyvin olla, että he oikeasti pelaavat eri sarjassa ensi kaudella.

– Tottenham ei voi jatkaa näin. He eivät ole voittaneet peliäkään tänä vuonna. Arsenal oli loistava. He pelasivat todella hyvin, ja olivat aivan liian hyviä Tottenhamille.

LUE MYÖS