Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
Molineux Stadium ja kaatosade hyydyttivät Valioliigan kolmannella sijalla olevan Aston Villan, kun Unai Emeryn ryhmä yritti hakea vieraspisteitä jumbojoukkue Wolverhamptonilta.
Aston Villa oli erittäin lähellä saada tasoituksen ajassa 90+6, mutta lopulta Wolves sai tuplattua kauden voittosaldonsa kahteen 2–0-voitolla melkoisen taistelun päätteeksi.
Avauspuoliskolla ei superpaikoilla mässäilty, mutta Villa ei saanut räjähtävää alkua myöskään toiselle puolikkaalle.
Sen sijaan Wolves pääsi täräyttämään tunnin kohdalla. Adam Armstrong jätti syötön saatuaan yhdellä kosketuksella pallon João Gomesille, joka tykitti komealla laukauksella kotijoukkueen johtoon yläriman kautta.
Tästä noin kymmenen minuutin kuluttua ottelu seisahti useammaksi minuutiksi harvinaisesta syystä. Erotuomari Craig Pawson lähti sateen ropistessa pois kentältä. Ilmeisesti kyseessä oli tekninen vika yhteyksissä videohuoneeseen.
Pawsonin poissaolo kesti muutaman minuutin, ja lisäaikaa otteluun tuli lopulta seitsemän minuuttia.
Villa olikin tovin päälle painettuaan vähällä iskeä tasoitusmaalin, mutta Wolvesin sinnikäs puolustus kesti kuin kestikin.
Ja kun vieraat hakivat hanakasti tasoitusta, pääsi Rodrigo Gomes vielä painamaan Wolvesille toisen maalin vastahyökkäyksen päätteeksi ajassa 90+8.
Derby jäi nyt taakse
Kesken kauden puikkoihin tullut päävalmentaja Rob Edwards paineli loppuvihellyksen jälkeen kovaa kyytiä tuulettamaan riehakkaasti kannattajien eteen. Kontrasti oli iso, kun Emery irvisteli rankkasateen kastelemana olon näyttäessä sangen epämukavalta.
Wolverhamptonille voitto oli ainakin henkisesti iso, mutta matkaa viivan yläpuolella olevaan Nottinghamiin on silti vielä 14 pistettä. Wanderersilla on pelejä jäljellä enää yhdeksän kappaletta.
Jonkinlainen helpotus lienee kuitenkin se, ettei joukkueesta tullut Valioliigan kaikkien aikojen surkeinta suorittajaa. Derby County keräsi kaudella 2007–08 vain 11 pistettä, ja Wolverhampton nousi nyt 13 pisteeseen.
Aston Villalla on matkaa sarjakärki Arsenaliin kymmenen pistettä. Tuloskunto on heikentynyt viime aikoina, sillä FA Cup ja Valioliiga mukaan lukien Emeryn poppoo on voittanut viimeisestä kuudesta pelistään vain yhden.
Wolves hävisi edellisen ottelunsa Crystal Palacelle, mutta sitä ennen se otti tasapelipisteen Arsenalilta, joten loppukautta kohden on pientä optimismia. Seuraavaksi jumboseura yrittää kaataa Liverpoolin tiistaina.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Mestaruussarjan seura solmi ennätyskaupat – riidoissa ollut hyökkääjä lähtee isolla summalla
- Crystal Palacelle tuttu vastustaja pudotuspeleihin – aiemmin kävi kohtalokkaasti
- Eurooppa-liigan neljännesvälieräparit arvottu – tässä Aston Villan ja Nottingham Forestin vastustajat
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Fantasy Premier League: GW 28 – katso parhaat puolustajat peliviikkoon 31 asti
- West Hamilla vain yksi tavoite loppukaudella: ”Suurin motivaatiomme”
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Manchester Unitedin pelaajaa: ”Yksi koko Valioliiga-kauden parhaimmista hankinnoista”
- Victor Osimhen haluaa välttää Liverpoolin Mestarien liigassa: ”Jos totta puhutaan…”
- Igor Tudor ei mainitse yhtä sanaa Tottenham-pelaajille: ”En siksi, että se olisi jotain liian pelottavaa…”
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Senne Lammens otti kantaa Valioliigan pelilliseen trendiin: ”Tiettyä rajaa ei voi ylittää…”
- West Hamilla vain yksi tavoite loppukaudella: ”Suurin motivaatiomme”