Manchester City pusersi voiton ilman Erling Haalandia
Manchester City voitti Leedsin lauantaina vieraskentällä 1-0 Valioliigan 28. kierroksella.
City oli avausjaksolla yllättävissä vaikeuksissa, vaikka se piti pallonhallinnan suvereenisti itsellään. Vieraiden ensimmäinen maalintekoyritys nähtiin vasta 40. minuutilla, mutta viimeiset hetket ennen taukovihellystä mentiinkin manchesteriläisten hallinnassa.
Leedsillä oli ensimmäisellä puolikkaalla saumansa, mutta City rokotti kotijoukkuetta, kun taukoon oli enää joitain sekunteja. Rayan Cherkin hieno läpisyöttö tavoitti Rayan Aït-Nourin, joka löysi keskityksellään Antoine Semenyon, eikä ghanalaislaituri erehtynyt lähietäisyydeltä.
Toisella puolikkaalla City oli jo selkeästi niskan päällä, mutta enempää osumia ei nähty suuntaan tai toiseen.
Pelin päätyttyä Leedsin päävalmentaja Daniel Farke juoksi tuomariston puheille protestoimaan ja sai välittömästi suoran punaisen kortin. Myös pelaajien välillä oli pieni kahakka, mutta tilanne raukesi nopeasti, eikä enempää kortteja jaettu.
Manchester City jatkaa sarjataulukossa toisena, kaksi pistettä perässä Arsenalia, ja Leeds jatkaa 15:nä, kuuden pisteen päässä putoamisviivasta.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliiga-historiaa tehnyt James Milner kommentoi tulevaisuuttaan
- Manchester City pusersi voiton ilman Erling Haalandia
- PSG sai lisäaikaa valmistautua Mestarien liigan ratkaisevaan Chelsea-peliin
- Liverpool järjesti maalijuhlat West Hamin kustannuksella
- Erling Haaland kokonaan sivussa Manchester Cityn pelistä
- West Ham teki isot tappiot – seuran pakko myydä pelaajia
- Raivo repesi Englannissa: Uefa vuoti Valioliigan seurojen taloustietoja – Chelsea teki ennätysmäiset tappiot
- Surkea tulos – Unai Emery latasi suoraan totuuden: ”Ei enää saumaa mestaruuteen”
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Mestaruussarjan seura solmi ennätyskaupat – riidoissa ollut hyökkääjä lähtee isolla summalla
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Raivo repesi Englannissa: Uefa vuoti Valioliigan seurojen taloustietoja – Chelsea teki ennätysmäiset tappiot
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Surkea tulos – Unai Emery latasi suoraan totuuden: ”Ei enää saumaa mestaruuteen”
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Mestaruussarjan seura solmi ennätyskaupat – riidoissa ollut hyökkääjä lähtee isolla summalla
- Eurooppa-liigan neljännesvälieräparit arvottu – tässä Aston Villan ja Nottingham Forestin vastustajat
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Crystal Palacelle tuttu vastustaja pudotuspeleihin – aiemmin kävi kohtalokkaasti



