Arsenal rokotti Pickfordin jättimokasta – 16-vuotiaalle Dowmanille ensimmäinen maali
Arsenal voitti Evertonin lauantaina kotikentällään 2-0 Valioliigassa.
Tykkimiehet piti avausjaksolla enemmän palloa ja loi enemmän paikkoja, mutta Evertonillakin oli saumansa. Peliä oli takana 20 minuuttia, kun kotijoukkueen puolustaja Riccardo Calafiori venyi akrobaattiseen jalkatorjuntaan Dwicht McNeilin vedon tielle.
Hetkeä myöhemmin Arsenal vaati toisessa päädyssä itselleen pilkkua, kun Michael Keane tönäisi Kai Havertzin kumoon, mutta tuomaristo ei nähnyt tilanteessa rangaistuspotkun aineksia.
Toisella jaksolla peli siirtyi selkeämmin Arsenalin haltuun, mutta Everton puolusti erittäin tiiviisti.
Vieraiden muuri murtui kuitenkin 89. minuutilla. Everton-vahti Jordan Pickford lähti maaliltaan katkaisemaan Arsenalin keskitystä, mutta huitaisi pallosta ohi. Peliväline kimposi maalin edustalle Viktor Gyökeresille, jolla oli helppo työ viimeisteillä.
Lisäajalla Arsenal osui vielä toistamiseen. Evertonin nosti koko joukkueensa Pickfordia myöten kulmapotkuun mukaan, mutta kotijoukkue purki tilanteen. Lopulta pallo tuli 16-vuotiaalle Max Dowmanille, joka ohitti keskikentällä kaksi vieraiden puolustajaa ja siirsi lopuksi pallon tyhjään maaliin. Osuma oli nuorukaisen ensimmäinen Arsenalin ykkösmiehistössä.
Tuloksen myötä Arsenal johtaa Valioliigaa kymmenen pisteen erolla Manchester Cityyn, joka on kirjoitushetkellä pelannut kaksi ottelua vähemmän. Cityllä on vielä lauantaina mahdollisuus kuroa eroa kiinni West Hamin vieraana. Everton taas jatkaa taulukossa kahdeksantena.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Manchester United julkaisi tärkeän pelaajasopimuksen
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Andoni Iraolasta
- Arsenal jäi ilman toista rangaistuspotkua – ”Tuomari teki selvän virheen”
- Valioliigaseura vaihtaa valmentajaa – loppukauden diili
- Virallista: Ashley Young lopettaa pelaajauransa
- GdS: Serie A:n suurseura pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Tottenham-pelaajan kanssa
- Telegraph: Bruno Fernandes vaatii Manchester Unitedilta kunnianhimoa suostuakseen jatkosopimukseen
- Agentti: Chelsean avainpelaaja käy Madridissa aina vapaapäivinään
- Mikel Arteta tulistui tuomarin päätöksestä
- Khvitša Kvaratskhelian isä vahvisti: tähtihyökkääjä tietää Arsenal-huhuista
- Dopingista kärynnyt Myh’ailo Mudryk iskee nyt takaisin
- Mikel Arteta tulistui tuomarin päätöksestä
- Manchester City suuttui – saako Arsenal etua uudesta päätöksestä?
- Arsenal ja Atlético Madrid jättivät välierien ratkaisun ensi viikkoon
- Telegraph: Bruno Fernandes vaatii Manchester Unitedilta kunnianhimoa suostuakseen jatkosopimukseen
- Gary Neville ei ole vakuuttunut Arsenal-pelaajasta: ”Jatkunut jo viikkojen ajan”
- Agentti: Chelsean avainpelaaja käy Madridissa aina vapaapäivinään
- GdS: Serie A:n suurseura pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Tottenham-pelaajan kanssa
- Valioliigaseura vaihtaa valmentajaa – loppukauden diili