Chelsean maalivahdeilla vaikeaa – näin kommentoi Liam Rosenior
Chelsean päävalmentaja Liam Rosenior sanoo, että hän luottaa maalivahtikaksikkoonsa, vaikka kummallakin on ollut viime aikoina vaikeuksia.
Robert Sánchez on pelannut valtaosan kaudesta Chelsean ykkösvahtina, mutta hän sortui isoihin virheisiin kahdessa edellisessä Arsenal-pelissä liigacupissa ja Valioliigassa.
Filip Jørgensen taas on päässyt tolppien väliin tällä kaudella 14 ottelussa, joista neljä on ollut Roseniorin alaisuudessa. Hän pääsi pelaamaan Mestarien liigan neljännesvälierien avausosassa Paris Saint-Germainin vieraana, mutta hänen virheensä johti isäntien kolmanteen maaliin, ja PSG voitti 5-2.
Roseniorilta kysyttiin, onko nykyinen kaksikko tarpeeksi tasokas Chelsealle.
– Ehdottomasti. Minulta ei puutu luottamusta maalivahtejani kohtaan, vastasi Rosenior Athleticin mukaan.
– Päätin peluuttaa Filipiä Aston Villaa vastaan ja hän esiintyi loistavasti ollen mukana todella hyvässä voitossa (4-1) todella hyvää joukkuetta vastaan.
– Mielestäni hän oli 75 minuutin ajan erinomainen PSG:tä vastaan. Hän teki virheen, meitä rangaistiin siitä ja hävisimme pelin tavalla, jonka ei olisi pitänyt tapahtua.
– Rob Sánchez on yksi sarjan parhaista maalivahdeista. Maalivahtiemme kyvystä pelata tällä tasolla ei ole kysymystäkään. Se riippuu enemmän minun ottelukohtaisista päätöksistäni ja mitä haluan siltä pelipaikalta.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt tuli kova lausunto: Arsenalin ja Manchester Cityn jättiottelussa tapahtui iso tuomarivirhe
- ESPN: Tämä on Manchester Unitedin suunnitelma valmentajamarkkinoilla
- Arne Slot: Mohamed Salah ei pelaa viikonlopun huippuottelussa
- Di Marzio: Arsenal-hyökkääjä herättää kiinnostusta Italiassa
- Unai Emery vahvisti: Hyökkääjä jättää Aston Villan pysyvästi kesällä
- Benjamin Šeško haluaa Michael Carrickin jäävän Manchester Unitediin
- Jürgen Klopp povaa Florian Wirtzistä MM-kisojen tähteä
- Fantasy Premier League: GW 35 – tässä parhaat pelaajat kauden loppusuoralle
- Jesse Lingard kertoi mielipiteensä Manchester Unitedin valmentajatilanteesta
- Caoimhin Kelleher: Diogo Jotan kuolema vaikuttanut Liverpoolin peliesityksiin
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Hämmentäviä hetkiä Eurooppa-liigan välierässä – erikoinen rangaistuspotku englantilaisten kohtaamisessa
- BBC: Valioliiga-seura haluaa Craig Bellamyn päävalmentajakseen
- Mauricio Pochettino otti kantaa Tottenhamin kriisiin: ”Todella surullista”
- Manchester United julkaisi tärkeän pelaajasopimuksen
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Andoni Iraolasta
- Caoimhin Kelleher: Diogo Jotan kuolema vaikuttanut Liverpoolin peliesityksiin
- Jesse Lingard kertoi mielipiteensä Manchester Unitedin valmentajatilanteesta
- Benjamin Šeško haluaa Michael Carrickin jäävän Manchester Unitediin
- Telegraph: Bruno Fernandes vaatii Manchester Unitedilta kunnianhimoa suostuakseen jatkosopimukseen