UEFA on vahvistanut poikkeuksellisen skenaarion, jossa jopa Valioliigan seitsemäs sija voi oikeuttaa paikkaan Mestarien liigassa. Asiasta uutisoi brittilehti The Shields Gazette.

Tilanne on mahdollinen, jos Liverpool voittaisi Mestarien liigan ja Aston Villa Eurooppa-liigan. Tämän lisäksi joukkueiden tulisi sijoittua sarjassa sijoille viisi ja kuusi.

Tällöin niin sanottu European Performance Spot eli viidennelle annettava paikka Mestarien liigaan menisi Valioliigan seitsemänneksi sijoittuneelle joukkueelle.

UEFA vahvisti asian suoraan The Shield Gazetelle.

– Jos Liverpool voittaa Mestarien liigan ja sijoittuu viidenneksi ja Aston Villa voittaa Eurooppa-liigan ja sijoittuu kuudenneksi, paikka annetaan Valioliigan seitsemänneksi sijoittuneelle seuralle, UEFA kertoi lehdelle.

Skenaario voisi muuttaa merkittävästi taistelua eurocup-paikoista, sillä ero Mestarien liiga -sijoihin saattaisi kutistua useilla joukkueilla huomattavasti. Tällä hetkellä seitsemäntenä on Brentford, mutta peräti seitsemän joukkuetta on kuuden pisteen sisällä Brentfordin takana.

LUE MYÖS: