Pitkän linjan jalkapallotoimittaja Richard Keys esittää blogissaan, että Newcastlen seura on hiljaisessa myynnissä (ulkoinen linkki).

– Sain kuulla tästä hiljattain — enkä usko, että se tulee kenellekään yllätyksenä — minulle on kerrottu, että saudit yrittävät saada Newcastlen myydyksi, Keys kirjoitti.

– Vakilukijat tietävät, että olen jo jonkin aikaa sanonut projektin olevan päätöksessään. Ilmeisesti kiinnostuneita osapuolia on, mutta saudit tahtovat miljardi puntaa. Puoli miljardia on lähempänä todellisuutta.

Keysillä on yhteyksiä Lähi-itään. Hän on ollut qatarilaisen tv-kanavan beIN Sportsin palkkalistoilla vuodesta 2013.

Shields Gazetten mukaan Newcastlen kannattajille on kasvanut tunne, että saudiomistajat ovat etääntyneet kauaksi Valioliigan tapahtumista. Faneille oli luvattu, että St James’ Park -stadionin tulevaisuudesta päätettäisiin varhain vuonna 2025. Asiaan ei olla kuitenkaan palattu.

Newcastlen toimitusjohtaja David Hopkinson vakuutti viime kuussa, että seuran juna on yhä raiteilleen.

– Ensimmäinen asia, mistä puhun omistajille, on kunnianhimo. Se on taikasana täällä, Hopkinson totesi talkSPORTille.

– Meillä on yhteinen linja siitä. Tämä seura kilpailee tärkeimmistä palkinnoista kansainvälisessä jalkapallossa vuoteen 2030 mennessä.

LUE MYÖS: