GdS: Näin Tottenham houkutteli Roberto De Zerbin päävalmentajakseen
Roberto De Zerbi, 46, siirtyi aiemmin tällä viikolla Tottenhamin peräsimeen.
Tottenham tiedotti solmineensa viisivuotisen sopimuksen De Zerbin kanssa. Sopimus pitää De Zerbin lähtökohtaisesti Tottenhamin päävalmentajana kesään 2031 saakka.
Sopimuksessa ei ole pykälää mahdollisen putoamisen varalle, joten De Zerbi jäisi ensi kaudeksi Tottenhamin peräsimeen, vaikka joukkue putoaisikin Valioliigasta Mestaruussarjaan.
Putoamisviiva vaanii Tottenhamia vain pisteen päässä, eikä Tottenham ole voittanut tämän vuoden puolella ainuttakaan sarjaottelua.
La Gazzetta dello Sportin saamien tietojen mukaan De Zerbi saa hyvin tärkeän roolin itselleen Tottenhamissa.
De Zerbi ei ole vain joukkueen päävalmentaja, vaan hänellä on merkittävää valtaa pelaajahankintojen ja rekrytoinnin suhteen. Lehden mukaan De Zerbi saa tuoda joukkueeseensa muun muassa haluamansa pelaajat ja päättää siitä, millaiseen urheilulliseen suuntaan seuraa aletaan viemään.
Lehden mukaan suurella vaikutusvallalla oli merkittävä vaikutus siihen, että De Zerbi suostui lopulta siirtymään Tottenhamin peräsimeen.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Chelsea antoi rangaistuksen avainpelaajalleen: ”Tietty raja ylitettiin”
- GdS: Näin Tottenham houkutteli Roberto De Zerbin päävalmentajakseen
- Guardian: Chelsea saattaa suostua myymään avainpelaajansa kesällä
- Athletic: Chelsea pettyi pelaajiensa kommentteihin
- Lisätietoja Jack Grealishin tulevaisuudesta
- Steven Gerrard puhui tulevaisuudestaan ja mahdollisesta paluusta Liverpooliin
- Roberto De Zerbi otti kantaa hänestä esitettyyn väitteeseen: ”Olen Tottenhamin päävalmentaja ensi kaudellakin”
- Nyt tipahti uusia väitteitä Pep Guardiolan tulevaisuudesta
- Näin Newcastle-pomo kommentoi Eddie Howen tilannetta
- Lehti: Tottenham-pelaaja herätti talvella kiinnostusta Valioliigan suurseuroissa
- Nyt tipahti uusia väitteitä Pep Guardiolan tulevaisuudesta
- Roberto De Zerbi otti kantaa hänestä esitettyyn väitteeseen: ”Olen Tottenhamin päävalmentaja ensi kaudellakin”
- Telegraph: Chelsean pelaajat pettyneitä Enzo Fernándeziin
- Näin Newcastle-pomo kommentoi Eddie Howen tilannetta
- Chelsea-legenda latasi suorat sanat Enzo Fernándezista: ”Jos sydämesi on jo Madridissa…”
- Manchester Cityn monivuotinen luottopelaaja jäämässä ilman jatkosopimusta
- Lehti: Tottenham-pelaaja herätti talvella kiinnostusta Valioliigan suurseuroissa
- Lisätietoja Jack Grealishin tulevaisuudesta
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen
- ESPN: Tiedot Marcus Rashfordista eivät pidä paikkaansa