Liverpool on pelannut surkean kauden. 

Liverpool on jäänyt jo 18 pisteen päähän Valioliigaa johtavasta Arsenalista. Liverpool hävisi sunnuntaina Manchester Unitedille maalein 2-3. Kyseessä oli Liverpoolille jo sarjakauden 11. tappio.

Liverpool lähti kauteen kenties suurimpana mestarisuosikkina. Liverpool käytti hurjan määrän rahaa viime kesän siirtoikkunassa ja vahvisti merkittävästi joukkuettaan, mutta siitä huolimatta kautta voidaan pitää selvänä epäonnistumisena.

Liverpoolin seuralegenda Jamie Carragher kertoi Sky Sportsille mietteensä tulevasta kesän siirtoikkunasta.

Carragherin mukaan Liverpool tarvitsee keskikentälleen ennemmin fysiikkaa kuin tekniikkaa.

– Olenko huolissani siitä suunnasta, mihin Liverpool on menossa? Olen. Paljon riippuu siitä, mitä he tekevät keskikenttänsä suhteen kesällä. Olisin hieman huolissani, jos he hankkivat todella teknisen pelaajan. Mielestäni Liverpool tarvitsee fyysisyyttä.

– Puhutaan nyt Valioliigasta ja otetaan esimerkiksi Adam Wharton. Hänellä on loistava vasemman jalan omaava huippupelaaja, mutta olisin todella huolissani, jos hän joutuisi juoksemaan omaan päähän vastustajan hyökätessä vastaan.

– Mielestäni on todella mielenkiintoista nähdä, kenet Liverpool hankkii kesällä, ja minkälaista pelaajaprofiilia he etsivät. Pelkkien hyvien pelaajien hankkiminen ei ole tuonut tulosta. Se on ikään kuin räjähtänyt Liverpoolin kasvoille.

– Korvaa Mohamed Salah uudella oikealla laitahyökkääjällä, hanki uusi oikea laitapuolustaja ja keskikentän keskustan pelaaja. Silloin viime kesän hankinnoista tulee entistä parempia pelaajia.

LUE MYÖS