Valioliigan otteluohjelma julki – Arsenal kohtaa avauskierroksella sarjanousijan
Valioliiga on julkaissut alustavan otteluohjelmansa kaudelle 2026-27.
Kauden avausotteluna toimii perjantaina 21. elokuuta pelattava mittelö hallitsevan mestarin Arsenalin ja sarjanousija Coventry Cityn välillä.
Seuraavana päivänä myös toinen sarjanousija, Hull City, pääsee kovaan testiin, kun se isännöi Manchester Unitedia MKM Stadiumilla.
Avauskierroksen herkkupaloja ovat muun muassa sunnuntaina 23. elokuuta pelattava Newcastle – Liverpool, ja päivää myöhemmin vuorossa on Länsi-Lontoon paikallispeli Fulhamin ja Chelsean välillä Craven Cottagella.
Sky Sportsin mukaan Manchester Unitedilla on viime kauden sijoituksiin nähden helpoin aloitus seuraavalle sesongille. Hull Cityn jälkeen United saa ensimmäisissä otteluissaan vastaan Ipswichin (K), Evertonin (V), Manchester Cityn (K), Fulhamin (V) ja Tottenhamin (K).
Vaikeimmat ensiviikot ovat Sunderlandilla, joka kohtaa kuudessa ensimmäisessä pelissään Ipswich Townin (V), Fulhamin (K), Brentfordin (V), Arsenalin (K), Manchester Cityn (V) ja Brightonin (K).
Valioliigalla on ensi kaudella peräti yhdeksän edustajaa eurokilpailuissa, joten otteluohjelmaan on odotettavissa muutoksia europeleihin osallistuvien joukkueiden osalta.
Kilpailujärjestäjät pyrkivät muokkaamaan ja laatimaan ohjelmia siten, että eurocupeissa esiintyvät seurat saavat ainakin kaksi täyttä päivää pelien välillä. Jos esimerkiksi joukkue pelaa Mestarien liigassa tiistaina, se ei voi edeltävänä sunnuntaina pelata Valioliigassa. Tai jos joukkue pelaa torstaina Eurooppa-liigassa tai Konferenssiliigassa, se ei voi pelata seuraavana lauantaina Valioliigassa.
Valioliigan otteluja siirretään myös siinä tapauksessa, että pääsarjajoukkueet etenevät FA Cupissa pitkälle.
Lisäksi ottelujen alustavat ajankohdat saattavat muuttua Yhdistyneen kuningaskunnan tv-oikeuksien takia. Valioliigan tv-oikeudet jakautuvat sarjan kotimaassa kahdelle tv-yhtiölle, jotka näyttävät tietyn määrän pelejä kierroksen aikana.
TV-yhtiöiden valitsemia otteluja ei voida näyttää Englannissa paikallista aikaa kello 15, koska tuolloin on niin sanottu blackout-jakso, jonka tarkoituksena on kannustaa ihmisiä menemään paikan päälle otteluihin kaikilla sarjatasoilla. Näin ollen tv-yhtiöiden valitsemat ottelut voivat olla eri ajankohdassa kuin nyt julkaistussa alustavassa otteluohjelmassa.
Suomessa kaikki Valioliigan ottelut näkyvät Viaplayn kanavilta ja suoratoistopalvelusta.
Olemme koonneet tähän alle kaikki avauskierroksen ottelut ja niiden alkamisajat Suomen ajassa. Voit katsoa koko alustavan otteluohjelman TÄSTÄ LINKISTÄ.
Avauskierroksen ottelut
Perjantai 21. elokuuta
22.00
Arsenal – Coventry City
Lauantai 22. elokuuta
14.30
Hull City – Manchester United
17.00
Everton – Crystal Palace
Ipswich Town – Sunderland
Nottingham Forest – Leeds United
19.30
Brentford – Tottenham
Sunnuntai 23. elokuuta
16.00
Brighton – Aston Villa
Manchester City – Bournemouth
18.30
Newcastle – Liverpool
Maanantai 24. elokuuta
22.00
Fulham – Chelsea
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Nottingham Forest nappasi himoitun huippulupauksen
- Bruno Guimarães on Arsenalin mies – kauniit jäähyväiset Newcastlen faneille
- Liverpoolin yllätyshankinnasta paljastui uusi käänne
- Aston Villa saamassa uuden puolustajan – taustalla kammottavat väitteet
- Tämä tuli aivan puskista – Barcelonan tähtitoppari lainalle Liverpooliin
- The Athletic: Englannin maajoukkuemiestä syytetään pahoinpitelystä
- Romano: Barcelona on tehnyt ensimmäisen virallisen tarjouksen Rodrista
- Vinícius Júnior teki jatkosopimuksen – oliko Arsenal sittenkin vain neuvotteluvaltti?
- The Athletic: Rodrin siirtosaagaan todellinen yllätyskäänne
- Arsenal myy maajoukkuepelaajan – vain vuosi hankinnan jälkeen
- Tämä tuli aivan puskista – Barcelonan tähtitoppari lainalle Liverpooliin
- Liverpoolin yllätyshankinnasta paljastui uusi käänne
- Aston Villa saamassa uuden puolustajan – taustalla kammottavat väitteet
- The Athletic: Englannin maajoukkuemiestä syytetään pahoinpitelystä
- Romano: Barcelona on tehnyt ensimmäisen virallisen tarjouksen Rodrista
- Arsenal myy maajoukkuepelaajan – vain vuosi hankinnan jälkeen
- Vinícius Júnior teki jatkosopimuksen – oliko Arsenal sittenkin vain neuvotteluvaltti?
- Bruno Guimarães on Arsenalin mies – kauniit jäähyväiset Newcastlen faneille
- The Athletic: Rodrin siirtosaagaan todellinen yllätyskäänne