Valioliigassa saatiin perjantaina todistaa, miltä näyttää kangerteleva suurseura, kun Liverpool hävisi Aston Villalle maalein 2–4.

Mohamed Salah pelasi ottelun lopusta 17 minuuttia. Egyptiläistähti on edustanut Liverpoolia kesästä 2017 saakka, ja tämä on ensimmäinen kausi, kun hän ei ole joukkueensa kantavia voimia.

Pöhöttynyt Liverpool selvinnee säikähdyksellä tästä kaudesta ja pääsee jälleen Mestarien liigaan, mutta samalla se jää ilman pokaalia ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2021.

Salah kokee, että hän ei tunnista enää Liverpoolia samaksi joukkueeksi, mitä se oli vielä joitain vuosia sitten.

– Olen nähnyt, miten tämä seura on [muuttunut] epäilijöistä uskovaisiksi ja uskovaisista mestareiksi, Salah kirjoitti lauantaina sosiaalisessa mediassa.

– Siihen vaadittiin kovaa työtä ja tein aina kaikkeni, jotta auttaisin seuraa pääsemään sille [tasolle]. Mikään ei tee minua yhtä ylpeäksi kuin se. Se, että romahdimme taas tappioon tällä kaudella, oli kivuliasta eikä sitä, mitä fanimme ansaitsevat.

Kun Liverpool henkilöityi edelliseen manageriinsa Jürgen Kloppiin, se tiedettiin hyökkäysvoimaiseksi joukkueeksi. Tällä kaudella kone on yskähdellyt pahemman kerran. Varmaa maalinsylkijää ei ole löytynyt. Paras maalintekijä, Hugo Ekitike, teki 17 maalia pelaamissaan 45 ottelussa.

Puolustuskaan ole pitänyt. Aston Villan hyökkääjä Ollie Watkins sanoi perjantain kamppailun jälkeen, että Liverpool antaa aivan liikaa tilaa vastustajilleen.

– Haluan nähdä Liverpoolin palaavan sellaiseksi raskaan metallin hyökkääväksi joukkueeksi, jota vastustajat pelkäävät ja – – joka voittaa pokaaleja, Salah jatkoi somessa.

Salahilla on mennyt kauden mittaan sukset ristiin nykyisen managerin Arne Slotin kanssa. Vaikka Salah ei mainitse suoraan Slotia, on selvää, ketä hän syyttää Liverpoolin alavireestä tällä kaudella.

– Tiedän osaavani pelata sellaista jalkapalloa, ja se identiteetti [Liverpoolin] on löydettävä jälleen ja pidettävä [siitä] kiinni. Siitä ei voi neuvotella, ja kaikkien seuraan siirtyvien pitäisi sopeutua siihen, Salah vaati.

– Ottelun voittaminen siellä täällä ei ole sitä, mistä Liverpoolissa on kyse. Kaikki joukkueet voittavat pelejä. Liverpool on aina seura, joka merkitsee paljon minulle ja perheelleni. Haluan nähdä sen menestyvän pitkään sen jälkeen, kun olen lähtenyt.

The Guardianin mukaan Salahin julkaisusta ovat tykänneet tai sitä ovat kommentoineet tukeaan osoittaen Curtis Jones, Dominik Szoboszlai, Andy Robertson, Hugo Ekitike, Milos Kerkez, Jeremie Frimpong, Wataru Endo, Giovanni Leoni ja Harvey Elliott.

Salah poistuu Liverpoolista nyt kesällä. Slot pysynee pestissään.

Mohamed Salah

@MoSalah
I have witnessed this club go from doubters to believers, and from believers to champions. It took hard work and I always did everything I could to help the club get there. Nothing makes me prouder than that.

Us crumbling to yet another defeat this season was very painful and
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: