Mohamed Salah otti Arne Slotin tähtäimeensä: ”Tiedän osaavani pelata sellaista jalkapalloa”
Valioliigassa saatiin perjantaina todistaa, miltä näyttää kangerteleva suurseura, kun Liverpool hävisi Aston Villalle maalein 2–4.
Mohamed Salah pelasi ottelun lopusta 17 minuuttia. Egyptiläistähti on edustanut Liverpoolia kesästä 2017 saakka, ja tämä on ensimmäinen kausi, kun hän ei ole joukkueensa kantavia voimia.
Pöhöttynyt Liverpool selvinnee säikähdyksellä tästä kaudesta ja pääsee jälleen Mestarien liigaan, mutta samalla se jää ilman pokaalia ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2021.
Salah kokee, että hän ei tunnista enää Liverpoolia samaksi joukkueeksi, mitä se oli vielä joitain vuosia sitten.
– Olen nähnyt, miten tämä seura on [muuttunut] epäilijöistä uskovaisiksi ja uskovaisista mestareiksi, Salah kirjoitti lauantaina sosiaalisessa mediassa.
– Siihen vaadittiin kovaa työtä ja tein aina kaikkeni, jotta auttaisin seuraa pääsemään sille [tasolle]. Mikään ei tee minua yhtä ylpeäksi kuin se. Se, että romahdimme taas tappioon tällä kaudella, oli kivuliasta eikä sitä, mitä fanimme ansaitsevat.
Kun Liverpool henkilöityi edelliseen manageriinsa Jürgen Kloppiin, se tiedettiin hyökkäysvoimaiseksi joukkueeksi. Tällä kaudella kone on yskähdellyt pahemman kerran. Varmaa maalinsylkijää ei ole löytynyt. Paras maalintekijä, Hugo Ekitike, teki 17 maalia pelaamissaan 45 ottelussa.
Puolustuskaan ei ole pitänyt. Aston Villan hyökkääjä Ollie Watkins sanoi perjantain kamppailun jälkeen, että Liverpool antaa aivan liikaa tilaa vastustajilleen.
– Haluan nähdä Liverpoolin palaavan sellaiseksi raskaan metallin hyökkääväksi joukkueeksi, jota vastustajat pelkäävät ja – – joka voittaa pokaaleja, Salah jatkoi somessa.
Salahilla on mennyt kauden mittaan sukset ristiin nykyisen managerin Arne Slotin kanssa. Vaikka Salah ei mainitse suoraan Slotia, on selvää, ketä hän syyttää Liverpoolin alavireestä tällä kaudella.
– Tiedän osaavani pelata sellaista jalkapalloa, ja se identiteetti [Liverpoolin] on löydettävä jälleen ja pidettävä [siitä] kiinni. Siitä ei voi neuvotella, ja kaikkien seuraan siirtyvien pitäisi sopeutua siihen, Salah vaati.
– Ottelun voittaminen siellä täällä ei ole sitä, mistä Liverpoolissa on kyse. Kaikki joukkueet voittavat pelejä. Liverpool on aina seura, joka merkitsee paljon minulle ja perheelleni. Haluan nähdä sen menestyvän pitkään sen jälkeen, kun olen lähtenyt.
The Guardianin mukaan Salahin julkaisusta ovat tykänneet tai sitä ovat kommentoineet tukeaan osoittaen Curtis Jones, Dominik Szoboszlai, Andy Robertson, Hugo Ekitike, Milos Kerkez, Jeremie Frimpong, Wataru Endo, Giovanni Leoni ja Harvey Elliott.
Salah poistuu Liverpoolista nyt kesällä. Slot pysynee pestissään.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- BBC: Valioliigaseuraa uhkaa pistevähennys ensi kaudelle
- Virallista: Bernardo Silva löysi uuden seuran
- The Athletic: Arsenal yrittää kaapata Tottenham-pelaajan – ilmaiseksi
- Newcastle asetti jättimäisen hintalapun Sandro Tonalille
- LIVESEURANTA: Englanti ja Kroatia iskevät yhteen MM-kisojen huippuottelussa
- BBC: Ole Gunnar Solskjær saattaa palata Valioliigaan
- Emmanuel Petit: Bukayo Saka ei ansaitse avauksen paikkaa Englannin MM-joukkueessa
- Tottenham iski pöytään jättisumman – Valioliigan tähtitoppari siirtyy seuraan
- Paul Pogba: Manchester United voittaa Valioliigan Michael Carrickin alaisuudessa
- AS: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Real Madridin laitapuolustajan
- Tottenham iski pöytään jättisumman – Valioliigan tähtitoppari siirtyy seuraan
- Marcus Rashfordin sopimuksessa erikoinen ehto – siirto kahteen pahimpaan kilpailijaan estetty
- Corriere della Sera: Arsenal ja Ranskan MM-pelaaja sopuun – jättisiirto etenee kiireellä
- BBC: Ole Gunnar Solskjær saattaa palata Valioliigaan
- Romano: Manchester City kävi ryöstöretkellä PSG:ssä – yllätyshankinta!
- Newcastle asetti jättimäisen hintalapun Sandro Tonalille
- Emmanuel Petit: Bukayo Saka ei ansaitse avauksen paikkaa Englannin MM-joukkueessa
- AS: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Real Madridin laitapuolustajan
- The Athletic: Arsenal yrittää kaapata Tottenham-pelaajan – ilmaiseksi
- The Athletic: Manchester United aloitti neuvottelut Hollannin MM-taiturista – hulppea siirtosumma!
