Sarjanousija Sunderland on nyt lähellä melkoista suoritusta.

Regis Le Bris ja hänen valmentamansa ”Black Cats” hakivat Evertonilta 3–1-vierasvoiton, joka auttoi Sunderlandin nyt yhdeksännelle sijalle.

Joukkue on aivan iskuetäisyydellä europaikoista, ja kun Englannista voi loppukauden tuloksista riippuen europeleihin päästä enimmillään jopa yhdeksän seuraa, on Sunderlandin faneilla kosolti jännitettävää viimeisellä kierroksella.

Tasoihin ja ohi

Everton johti peliä tauolla, mutta Sunderland takoi toisella puolikkaalla kolme osumaa. Tunnin kohdalla iskenyt Brian Brobbey, 81. minuutilla onnistunut Enzo Le Fee ja lisäajalla maalannut Wilson Isidor toivat voiton vieraille.

Evertonille tappio oli kova kolaus europaikkojen metsästyksessä, sillä Toffees on nyt sijalla 11. Sunderland kohtaa viimeisellä kierroksella Chelsean, ja pääsee hakemaan voittoa vieläpä kotonaan Stadium of Lightilla. Samalla kymppisijan Chelsea on monien yllätykseksi jäämässä ulos europeleistä.

Muut kello viiden liigapelit päättyivät seuraavasti: Brentford–Crystal Palace 2–2, Leeds–Brighton 1–0 ja Wolverhampton–Fulham 1–1.

Päivän ensimmäisessä pelissä Manchester United kaatoi Nottinghamin 3–2 ja Bruno Fernandes teki syöttöennätyksen. Voit lukea lisää tästä.

LUE MYÖS: