Chelseasta huhtikuussa potkut saanut päävalmentaja, Liam Rosenior, siirtyy takaisin Ranskaan valmentamaan. Ennen Chelsean päävalmentajaksi siirtymistä, Rosenior valmensi RC Strasbourgia Ligue 1:ssä. Nyt mies siirtyy jälleen Ranskan korkeimmalle sarjatasolle, tällä kertaa seurana Paris FC, joka tiedotti sopimuksesta tänään 7. heinäkuuta.

Rosenior toimi Chelsean päävalmentaja tammikuun 6. päivästä huhtikuun 22. päivään saakka. Valmentaja ei siis tosiaan kauaa Valioliigassa viihtynyt ja tulokset tältä aikaväliltä olivat seuraavat: 23 ottelua, joista 11 voittoa, kaksi tasapeliä ja kymmenen häviötä. On mainittavaa, että huhtikuussa Chelsea hävisi kolme Valioliigan ottelua peräkkäin tekemättä yhtään maalia. Se riitti seurajohdolle.

41-vuotias Rosenior saa nyt mahdollisuuden puhdistaa nimensä. RC Strasbourgissa mies oli todella pidetty hahmo ja toivon mukaan sama jatkuu Paris FC:n johdossa. Sopimus on vuoden 2028 kesäkuuhun saakka.

Linkki twiittiin.

Paris FC

@ParisFC
𝗟𝗶𝗮𝗺 𝗥𝗼𝘀𝗲𝗻𝗶𝗼𝗿 𝗻𝗼𝗺𝗺𝗲́ 𝗲𝗻𝘁𝗿𝗮𝗶̂𝗻𝗲𝘂𝗿 𝗽𝗿𝗶𝗻𝗰𝗶𝗽𝗮𝗹

Le Paris FC a le plaisir d'annoncer la nomination de Liam Rosenior au poste d'entraîneur principal de l'équipe masculine.

🔗 parisfc.fr/equipe-pro/le-…

Bienvenue à Paris, Liam ! 🔵

LUE MYÖS: