Onko se taas Rodri, Harry Kane vai sittenkin Kylian Mbappé?

Kisa viime kauden parhaan pelaajan Ballon d’Or -palkinnosta on tasaisempi kuin vuosikausiin.

Manchester Cityssä pelaava Rodri pokkasi vastaavan tittelin kesän MM-kilpailuissa, mutta joidenkin mielestä se ei yksin riitä Ballon d’Or -voiton perustaksi.

Tv-persoona Gonzalo Miró kritisoi Rodria espanjankielisessä ”El Partidazo de COPE” -radio-ohjelmassa. Miró väitti, ettei Rodrin kausi ollut kokonaisuutena onnistunut. Hän ei ollut City-manageri Pep Guardiolan avainpelaajia ja hän oli ison osan kaudesta sivussa loukkaantumisten takia.

– Minusta [Rodri] ei [pelannut] hyvin [MM-turnauksen] lohkovaiheessa, Miró naulasi myöntäen kuitenkin, että Rodri paransi selvästi jatkopeleissä.

Jokaisen Ballon d’Or -suosikin nimen perässä on samantapainen asteriski.

Nuoresta pitäen armoitettuna maalintekijänä tunnettu Kylian Mbappé ei ole vielä voittanut Ballon d’Oria. Mirón mielestä ei pitäisi voittaa nytkään. Hänen mukaansa Mbappén voitto olisi ”todella omituista”, koska hyökkääjä ei saavuttanut joukkuemenestystä Real Madridin tai Ranskan kanssa, ei edes MM-pronssia.

Bayern Münchenin hyökkääjä Harry Kane voitti Saksassa triplamestaruuden ja latoi joukkueelleen hurjat 61 maalia. Miró katsoo kuitenkin, ettei edes Kane ollut riittävän hyvä ansaitakseen paikkaansa muiden yläpuolella.

Mirón näkemyksen ymmärtää, sillä se oli Michael Olise, joka putsasi pöydät sekä Bundesliigan pitämässä gaalassa että Bayern-kannattajien omassa palkinnonjaossa.

LUE MYÖS: