Valioliigan sarjanousijalta iso kaappaus – aiesopimus himoitusta puolustajasta
Hull City ja MLS-joukkue Colorado Rapids ovat allekirjoittaneet ei-sitovan aiesopimuksen 18-vuotiaan Lucas Herringtonin siirrosta, uutisoi The Athletic. Jos kauppa toteutuu, Valioliigan sarjanousija maksaa Herringtonista vähintään 17 miljoonaa ja enintään 23 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Kiinteä siirtosumma vastaa nykykurssilla 14,7 miljoonaa euroa.
Colorado kerää rahaa kassaansa myös, kun Herrington seuraavan kerran todennäköisesti myydään.
FootballTransfersin, Transfermarktin ja huippu-urheilun tutkimuskeskus CIES:n ääriarvoilla laskettuna Herringtonin markkina-arvoksi saadaan 1,5–17 miljoonaa euroa.
Hintahaarukka tuskin olisi näin leveä, jos Herrington pelaisi kovemmassa sarjassa tai olisi yhtään vanhempi. Kuluva kausi on australialaistopparin ensimmäinen MLS-liigassa. Hänestä on tullut heti joukkueensa vakioavaaja ja hän pelasi MLS:n tähdistöottelussa.
The Athleticin mukaan myös FC Barcelona ja Liverpool osoittivat aitoa kiinnostusta nuorta puolustajaa kohtaan (ulkoinen linkki).
Herrington pelasi itsensä Australian avauskokoopanoon kesän MM-kilpailuissa. Hänen turnauksensa muistetaan tosin vielä paremmin pudotuspelien Egypti-ottelusta, jossa hän potkaisi pallon yli maalin rankkarikisan ratkaisevasta yrityksestä.
Jos Hull City saa nimet papereihin, Herringtonista tulee MLS:n merkittävin topparimyynti. Vielä tällä haavaa kallein keskuspuolustaja on Moïse Bombito, 26, joka siirtyi Ranskaan ja Niceen seitsemällä miljoonalla eurolla vuonna 2024.
LUE MYÖS:
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Nottingham-pomo lähti todella yllättävään maahan
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta