Brentford on hankkinut ecuadorilaisen Darwin Guaguan, kertoo pelaajamarkkinoiden asiantuntijana esiintyvä Fabrizio Romano. Brentford ei ole vahvistanut väitettä.

Romano on yleensä oikeassa ennustaessaan siirron varmaksi, olkoonkin että Daily Mailin mukaan hänen yhteytensä huippuseuroihin ovat heikentyneet (ulkoinen linkki).

Romano esittää, että Brentford lähettää Guaguan samantien lainalle Méridaan Espanjan kolmanneksi korkeimmalle sarjatasolle.

Guagua on pelaajatuotannostaan tunnetun Independiente del Vallen kasvatti. Hän on pelannut seuran edustusjoukkueessa huhtikuusta 2025 lähtien.

18-vuotiaasta keskikenttäpelaajasta voidaan käyttää termiä ”kohulupaus”. Hän sai kutsun Ecuadorin A-maajoukkueeseen jo maaliskuussa 2025, siis ennen ammattilaisdebyyttiään Independiente del Vallen ykkös- tai kakkosjoukkueessa.

Pian ecuadorilaislehdistölle selvisi, että kutsun tarkoituksena oli todennäköisesti edesauttaa Guaguan siirtoa Eurooppaan ja kasvattaa hänen arvoaan pelaajamarkkinoilla (linkki).

Guagua paljasti myöhemmin samana vuonna, että maajoukkueen fanit olivat uhkailleet häntä ja hänen perhettään sen jälkeen, kun hän oli tehnyt ensiesiintymisensä miesten MM-karsinnoissa Chileä vastaan. Ecuador eteni kisoihin, mutta Guagua ei ollut mukana lopullisessa kokoonpanossa.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🔴⚪️🇪🇨 More on the exclusive story overnight: Brentford sign Darwin Guagua from Independiente del Valle and loan him to Mérida.

The Spanish club welcomes 18 year old midfielder on loan from the Bees. 🐝🇪🇸
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: