Tottenham aloitti sarjakauden kuudella peräkkäisellä voitottomalla ottelulla. Alkukausi meni pahemman kerran penkin alle.

Kuudennen voitottoman ottelun jälkeen Tottenham-luotsi Roberto De Zerbi vei joukkueensa Marbellaan harjoitusleirille.

Tottenham vietti Espanjassa vajaan viikon, palasi Lontooseen ja on sittemmin voittanut kaikki kolme sarjaotteluaan.

Tottenham on samalla noussut jo kahdeksanneksi sarjataulukossa, vaikka vielä muutama viikko sitten se oli putoamisviivan alapuolella.

Lauantaina voittomaalin Crystal Palacen verkkoon puskenut Archie Gray kokee harjoitusleirin auttaneen joukkuetta.

— Se todella auttoi. Pystyimme tutustumaan toisiimme enemmän. Olemme melkein kuin veljeksiä kentällä. Valmentajamme puhuu siitä toistuvasti. Siihen halusimmekin päästä, Gray totesi Tottenhamin haastattelussa.

— Tulemme todella hyvin toimeen keskenämme ja sen näkee myös kentälläkin. Myös tuuletuksissa. Kaikki vaihtopelaajat juoksevat kentällä olevien pelaajien luokse. Tuollaiset pienet asiat merkitsevät niin paljon meille. Se on kaikista tärkeintä, ja samalla yksi syy siihen, miksi olemme kehittyneet joukkueena.

LUE MYÖS