Kuva: Bruno Fernandes joutui huvittavan pukukoppijäynän kohteeksi – joukkuetoveri piikitteli: ”Tuliko nyt selväksi?”

Cristiano Ronaldo ja hänen hyväksymättä jäänyt maalinsa nousivat suureksi puheenaiheeksi viime viikonloppuna, kun lauantain MM-karsintaottelu Portugalin ja Serbian välillä päättyi 2-2-tasapeliin dramaattisten vaiheiden jälkeen.
Manchester Unitedin serbialainen keskikenttäpelaaja Nemanja Matic ei kuitenkaan tuntenut sääliä Portugalille pelannutta seuratoveriaan Bruno Fernandesia kohtaan – joka tuskin ilahtui lopputuloksesta yhtään sen enempää kuin Ronaldokaan – ja päätti muistuttaa häntä tapauksesta huvittavalla pukukoppijäynällä tiistaiaamuna.
Matic, joka lopetti oman maajoukkueuransa viime vuonna, ripusti muokatun kuvan Ronaldon hyväksymättä jääneestä maalista Fernandesin lokeroon Manchester Unitedin harjoituskeskuksessa Carringtonissa.
Muokatussa kuvassa Serbian puolustaja Stefan Mitrovic purkaa Ronaldon laukauksen tiehensä ennen maaliviivan ylittämistä, vaikka pallo ehti todellisuudessa mennä maaliin. Ottelussa erotuomari Danny Makkelie antoi pelin jatkua, sillä hänellä ei ollut VAR:ia tai maaliviivateknologiaa käytössään.
Matic otti kuvan mestariteoksestaan ja julkaisi sen omalla Instagram-tilillään Ronaldolle ja Fernandesille suunnatulla saatetekstillä: ”Juuri viivalla. Tuliko kaikki nyt selväksi?”
Jos alla oleva upotus ei näy, voit katsoa sen tästä.
Nemanja Matic trolling Cristiano Ronaldo and Bruno Fernandes over Portugal's disallowed goal against Serbia
Portugali sai pientä lohtua lauantain Serbia-tasapeliin tiistaina, kun se voitti Luxemburgin 3-1-lukemin vieraissa kiivetäkseen MM-karsintalohkonsa piikkipaikalle. Ronaldo teki ottelun voittomaalin toisella puoliajalla Liverpool-hyökkääjä Diogo Jotan tasoituksen jälkeen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa