”Tässä tulee itku silmään” – Manchester Unitedin kokoonpanossa ex-pelaajan poika
Kuva: Getty Images
Manchester United pelasi keskiviikkona 1-1-tasapelin sveitsiläistä Young Boysia vastaan Mestarien liigan lohkovaiheen päätöspelissään
United oli varmistanut lohkovoittonsa jo ennen keskiviikoa, joten väliaikaismanageri Ralf Rangnick kierrätti manchesteriläisten miehistöä runsaasti. Avaus meni kokonaan uusiksi ja vaihtopenkin väki koostui lähes pelkästään oman akatemian pelaajista.
Yksi vaihtopenkillä istuvista nuorukaisista oli 18-vuotias keskikenttäpelaaja Charlie Savage, jolle komennus kentälle tiesi debyyttiä edustusjoukkueessa.
Savagen isä on Walesin entinen maajoukkuepelaaja Robbie Savage, joka aloitti niin ikään ammattilaisuransa Manchester Unitedissa, mutta tuli paremmin tunnetuksi muissa seuroissa.
Nuori Savage pääsikin pelaamaan ensimmäiset minuuttinsa Unitedissa, kun hän tuli kentälle hieman ennen päätösvihellystä. Hänen isänsä kyynelehti jo ennen ottelun alkua BT Sportin lähetyksessä.
– Tässä tulee itku silmään, koska Charlie on saavuttanut niin paljon nuoren elämänsä aikana, kommentoi Robbie Savage Mirrorin mukaan.
– Hän ei ole koskaan ollut luokkansa paras, mutta hänen työmoraalinsa ja intohimonsa ovat tuoneet tähän pisteeseen.
– Isäni, joka ei valitettavasti ole enää keskuudessamme, katselisi ylpeänä pojanpoikaansa. Vaikka hän ei pääsisikään kentälle ja mitä ikinä hänen loppuelämänsä aikana tapahtuukaan, niin hän on ollut Manchester Unitedin vaihtopenkillä.
– Hän on tehnyt sen omilla ansioillaan, ja kaikilla valmentajilla on ollut suuri rooli, joten olen todella iloinen.
– Jos hän pääsee pelaamaan Unelmien teatterissa, niin hän saa isoäitinsä kyyneliin. Hän on hieno poika ja hän tulee antamaan kaikkensa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Valioliigaan tuodaan 36 miljoonan euron hyökkääjähankintaa
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Valioliigaseuran omistaja voitti Oscar-palkinnon
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?
- Tottenhamin luottopelaaja ymmärsi Igor Tudorin puhuttaneen ratkaisun: ”Teki oikean päätöksen”
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Lähde: Chelsea-tähti kiinnostunut siirtymään muihin maisemiin kesällä
- Jamie Carragher: Arne Slot menetti Liverpoolin kannattajien tuen
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Kenestä Manchester Unitedin pysyvä päävalmentaja? Näin Wayne Rooney vastasi
- Real Madrid saa Kylian Mbappén takaisin – Pep Guardiolalta käsittämätön ratkaisu Cityn leirissä
- Jamie Carragher: Arne Slot menetti Liverpoolin kannattajien tuen
- Brentford menetti 2–0-johtonsa – Brasilia-kutsun saanut Igor Thiago osui
- Seuralegendalta tylyä palautetta Manchester Unitedista – ”Minua ei kiinnosta”
- Lähde: Chelsea-tähti kiinnostunut siirtymään muihin maisemiin kesällä
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?
- Chelsean erikoinen keskiympyräpalaveri herätti kohun – Rosenior reagoi
- Tottenhamin luottopelaaja ymmärsi Igor Tudorin puhuttaneen ratkaisun: ”Teki oikean päätöksen”