Chelsean huippuhankinta iski prameat tehot ensimmäisessä Valioliiga-avauksessaan – Burnley lohduttomassa tilanteessa
Kuva: Getty Images
Chelsea voitti valioliigalauantain toisessa pelissä Burnleyn lukemin 3-0. Ottelun hahmoksi nousi ensimmäistä kertaa Valioliigassa avannut Hakim Ziyech, joka sekä syötti että teki yhden maalin Turf Moorin pimenevässä illassa.
Burnleyn lohduton tilanne sarjataulukon pohjalla sai sen sijaan jatkoa. Joukkue on hävinnyt kauden kuudesta ensimmäisestä ottelustaan viisi peliä ja kaikki neljä kotiotteluaan. Sean Dychen aikakausi Burnleyn peräsimessä saattaa hyvinkin tulla pian päätökseen.
Chelsea hallitsi avauspuoliskon tapahtumia, kun Burnley keskittyi lähinnä pitämään oman päänsä puhtaana. Ashley Barnes karkasi kertaalleen Chelsea-puolustuksen vartioinnista, mutta laukoi pallon Edouard Mendyn edestä taivaan tuuliin. Sen jälkeen kotijoukkue ei Chelsealle juuri ongelmia aiheuttanut ja Mendy päätyi pitämään ottelussa jo kauden neljännen nollapelinsä.
25 minuutin kohdalla maalihanat aukesivat näppärästi rakennetun hyökkäyksen jälkeen, kun kun Ziyech teki uransa ensimmäisen maalin Valioliigassa. Marokkolaislaituri pelasi pallon Timo Wernerille rangaistusalueen sisällä, josta saksalaiskärki pudotti sen takaviistoon. Tammy Abraham jatkoi pelivälineen takaisin Ziyechille, jonka vasemman jalan laukaus vastapalloon ohitti hitaasti reagoineen Nick Popen Burnley-maalin suulla.
Chelsealla ei ollut kamppailussa mitään hätää, ja se ainoastaan vankisti johtoasemaansa pelin toisella puoliajalla. Kurt Zouma puski Mason Mountin kulmapotkun voimalla sisään, kun ottelua oli tunti takana. Osuma oli jo Zouman kolmas tällä valioliigakaudella.
20 minuuttia ennen päätösvihellystä Chelsea onnistui kolmannen kerran maalinteossa. Nopean vastahyökkäyksen päätteeksi Ziyech pelasi millintarkan pystysyötön Wernerin juoksuradalle, eikä viime kauden Bundesliiga-tähti viimeistelyssään epäonnistunut. Maali oli Wernerin kolmas tämän kauden Valioliigassa ja se sinetöi Chelsean täyden pistepotin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Dominik Szoboszlai: Arsenal ei ole vielä varmistamassa mestaruuttaan – ”Siihen on vielä matkaa”
- Väliaikaisvalmentaja jäämässä Chelsean edustusjoukkueen valmennustiimiin
- Skandaaleissa ryvettynyt Valioliiga-tuomari kuuli rikostuomionsa
- Rajua tekstiä! Kapteeni ryöpyttää Tottenhamin seurajohtoa
- Nyt jysähti: Valioliiga-seurat sopivat jättikaupasta
- Manchester United teki valmentajavalinnan FA Cupiin
- Kiusallinen kuva Thomas Frankista leviää – ”Todella typerää”
- Manchester City menetti taas pisteitä Valioliigassa
- Käänne: Rúben Amorimin lähdöllä merkittävä vaikutus Manchester Unitedin kokoonpanoon
- Crystal Palace myymässä tähtensä tammikuussa? ”Jos tulee tarjous…”
- Kiusallinen kuva Thomas Frankista leviää – ”Todella typerää”
- Manchester City menetti taas pisteitä Valioliigassa
- Manchester United teki valmentajavalinnan FA Cupiin
- Käänne: Rúben Amorimin lähdöllä merkittävä vaikutus Manchester Unitedin kokoonpanoon
- Crystal Palace myymässä tähtensä tammikuussa? ”Jos tulee tarjous…”
- Nyt jysähti: Valioliiga-seurat sopivat jättikaupasta
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- Vahvistus: City-tähden sääriluu murtui
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
