Huippuvahti jäi ilman Ballon d’Or -ehdokkuutta – hämmentyi ja epäilee kansalaisuuden vaikuttaneen asiaan: ”Kävisimmekö siinä tapauksessa tätä keskustelua?”
Kuva: Getty Images
Edouard Mendy torjui viime kaudella Chelsean Mestarien liigan voittoon, mutta monien yllätykseksi hän ei mahtunut 30 pelaajan ehdokaslistaan, jotka taistelevat Ballon d’Or -palkinnon voitosta.
Mendy, 29, myöntää olleensa hämmentynyt siitä, että hänen nimeään ei ollut ehdokaslistalla. Samalla hän kuitenkin sai entistä enemmän motivaatiota jatkaa työntekoa.
– Se on jotain, joka motivoi minua ja saa minut jatkamaan työntekoa. Mutta rehellisesti sanottuna, ihmettelin sitä [ettei hän ole ehdolla], Mendy selitti Canal Plus -sivustolle.
– Jos minä pelaisin Ranskan maajoukkueessa ja olisin osallistunut EM-kisoihin, kävisimmekö me tätä keskustelua?
Pettymyksestä huolimatta Mendy kunnioittaa äänestäjien päätöstä. Jatkossa hän haluaa esiintyä entistä paremmin seura- ja maajoukkueessa.
– Onko tämä mielestäni epäoikeudenmukaista? Ei, en käyttäisi sitä sanaa.
[readmore from=Chelsea]
– Tämä motivoi minua menemään eteenpäin, työskentelemään ja esiintymään entistä paremmin seura- ja maajoukkueessa.
– Kuten sanoin jo aiemmin maajoukkuepelin jälkeen, se on toimittajien ääni- ja sananvapautta, ja he äänestävät kunniallisesti ja tunnollisesti.
Chelsean viime kauden Mestarien liigan voittajajoukkueesta Cesar Azpilicueta, Jorginho, N’Golo Kanté sekä Jorginho ovat ehdolla Ballon d’Orin voittajaksi. Myös nykyisin Chelseaa edustava Romelu Lukaku löytyy ehdokaslistalta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester City nousi Arsenalin kannoille Valioliigassa
- Näin Michael Carrick sai tietää United-pestistään: ”En halua kuulostaa ylimieliseltä”
- Chelsea-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – kärsinyt valtavista loukkaantumisongelmista
- James Milner teki valioliigahistoriaa
- Harvey Elliottin lainasopimuksesta paljastui uusia yksityiskohtia
- Epävarmuus Bournemouth-puolustajan tulevaisuudesta leijuu ilmassa
- Pep Guardiola otti kantaa Rodrin tulevaisuuteen Manchester Cityssä
- Fantasy Premier League: GW 27 – kenet hankkia Brentfordista?
- Man United -omistaja selvisi törkykommenteistaan
- Pep Guardiola antoi suoran mielipiteen Arsenalista
- Pep Guardiola antoi suoran mielipiteen Arsenalista
- Ex-pelaajalta kova väite Mikel Artetasta
- Harvey Elliottin lainasopimuksesta paljastui uusia yksityiskohtia
- Fantasy Premier League: GW 27 – kenet hankkia Brentfordista?
- Man United -omistaja selvisi törkykommenteistaan
- Pep Guardiola otti kantaa Rodrin tulevaisuuteen Manchester Cityssä
- Tottenhamille rajua pilkkaa Ruotsin eduskunnassa
- Rúben Amorim jätti Kobbie Mainoon ilman peliaikaa – Michael Carrick muutti tilanteen: ”Loistava pelaaja”
- Ange Postecoglou latasi Tottenhamista – nyt tuli suoraa tekstiä
- Telegraph: Aston Villa haluaa Fulham-tähden – saatavilla ilman siirtokorvausta