BBC:n jalkapallotoimituksen päällikkö ällistyi Wembleyn turvatoimien heikkoudesta: ”Ei se miltään pieneltä joukolta vaikuttanut”
Kuva: Getty Images
BBC:n jalkapallotoimituksen päällikkö Phil McNulty ei ollut uskoa tilannetta, jonka keskelle joutui sunnuntain EM-loppuottelun yhteydessä.
– Turvatoimet olivat tehottomia. On todella harvinaista merkittävän loppuottelun kohdalla, että kannattajat pääsevät näin lähelle stadionia ilman lippuja.
Konkreettinen kanssakäyminen sisään pyrkivien kanssa hämmästytti kokenutta tekijää.
– Minulle tarjottiin rahaa toimittajapassistani, vain muutamien metrien päässä median sisäänkäynnistä. Muissa isoissa tapahtumissa, joissa olen työskennellyt, tällainen ei olisi tullut kuuloonkaan.
McNulty katsoo, että lopulta koettu kaaos oli seurausta juuri siitä, ettei liputtomia pysäytetty riittävän ajoissa, riittävän etäisyyden päässä itse tapahtumapaikasta.
– Oli väistämätöntä, että asiat kiehuivat yli, ja tilanne muuttui pelottavaksi. Sisään pyrkivät rynnäköivät esteiden yli, kauhistuneiden lasten seuratessa. Ihmisiä kaadettiin maahan, ja katsomokäytävät, sekä liikuntaesteisille varatut tilat olivat täysin tukossa, koska ihmiset etsivät mitä tahansa paikkaa johon istua.
– Kannattajilla, jotka olivat ostaneet lippunsa luvallisesti, ja odottaneet 55 vuoden jälkeen tapahtuvaa Englannin loppuottelua, oli vaikeuksia päästä seuraamaan ottelua.
Toimittaja uskoo myös, että tilanteen koko kuvaa ei heti raportoitu riittävässä mittakaavassa.
– Järjestyshenkilökunta oli, ehkä ymmärrettävästikin, voimaton yrittäessään pysäyttää sisään tunkenutta massaa. Ei se miltään pieneltä joukolta vaikuttanut, niin kuin alunperin kerrotiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Sunderland riisui kehuskeluoikeudet Newcastlelta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Sunderland riisui kehuskeluoikeudet Newcastlelta
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa