Katso kuva: Olisiko tästä pitänyt viheltää pilkku Manchester Unitedia vastaan?
Kuva: Getty Images
Brighton uskoi kokeneensa vääryyttä, kun se hävisi Manchester Unitedille sunnuntai-iltana 1-2-lukemin (lue otteluraportti).
Ottelun ollessa tasan 20 minuuttia ennen päätösvihellystä, Unitedin kapteeni Harry Maguire kaatoi Brightonin avausosumasta vastanneen Danny Welbeckin aivan kotijoukkueen maalin edessä.
Welbeck tunsi kontaktin selkäpuolellaan eikä yltänyt sen vuoksi Neal Maupayn keskitykseen. Brightonin pelaajat vaativat erotuomari Mike Deanilta rangaistuspotkua, mutta turhaan.
LUE MYÖS: Maalitykin loukkaantuminen varjosti Man Unitedin voittoa – Ole Gunnar Solskjær huolissaan
Palloa ei viety pilkulle edes VAR-tarkastuksen jälkeen ja Man United siirtyi Mason Greenwoodin osumalla johtoon noin kymmentä minuuttia myöhemmin.
Ottelun jälkeen Brightonin päävalmentaja Graham Potter sanoi, että Maguiren taklauksesta olisi pitänyt viheltää rangaistuspotku. Myös Englannin entiset maajoukkuehyökkääjät Alan Shearer ja Ian Wright olivat tapauksesta samaa mieltä.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen. Jos kuva ei näy, voit katsoa sen tästä.
– Maguire jää tilanteessa Welbeckin väärälle puolelle. Hidastuksesta näkee, miten hän yrittää epätoivoisesti päästä takaisin Welbeckin eteen, mutta tuuppaa hänet sen sijaan nurin, totesi Shearer BBC:n Match of the Day -ohjelmassa.
– Jos Maguire ei olisi koskenut Welbeckiin, olisi hän tuikannut pallon sisään. Hän murenee ja estää häneltä selvän maalintekopaikan. Minun mielestäni tilanteesta olisi pitänyt viheltää rangaistuspotku, lisäsi Wright.
Potterin mielestä Deanin päätös jättää pilkku viheltämättä oli avaintekijä VAR-tarkastuksen suhteen.
[readmore from=Manchester-United]
– Siinä hetkessä olin yllättynyt, koska ajattelin sen olevan rangaistuspotku, kommentoi Potter lehdistölle.
– Jos Mike Dean olisi viheltänyt pilliinsä, en usko, että VAR olisi kumonnut hänen päätöstään.
– Emme voi lopulta tehdä asialle mitään. Olemme pettyneitä siihen, että jäimme täysin ilman pisteitä.
Brighton on tappionsa myötä kuusi pistettä putoamisviivan yläpuolella. Se on pelannut yhden ottelun vähemmän kuin 18. sijalla lepäävä Fulham, jolla on enää kahdeksan ottelua jäljellä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Pep Guardiola ohitti Sir Alex Fergusonin Mestarien liigassa
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
