Maailman kallein saa uuden näyttöpaikan Chelseassa – ”Ei merkitystä, olemmeko hankkineet heidät hullulla rahasummalla”
Kuva: Getty Images
Chelsean uusi manageri Thomas Tuchel aikoo Sky Sportsin mukaan antaa maalivahti Kepa Arrizabalagalle näyttöpaikan FA Cupin tämän illan Barnsley-ottelussa.
Espanjalaisesta tuli vuonna 2018 maailman kallein maalivahti, kun lontoolaisseura nappasi hänet Stamford Bridgelle 80 miljoonalla eurolla. Tällä kaudella mies on kuitenkin pudonnut varamieheksi Edouard Mendyn ollessa torjuntavastuussa.
Tuchelin mukaan 26-vuotiaan Kepan ei tarvitse ylisuorittaa eikä todistaa vielä kenellekään, että hän on valmis Espanjan ykkösvahdiksi kesän EM-kisoihin.
– Hänen on vain osoitettava oma tasonsa, ei enempää tai vähempää. Joten meidän on hallittava odotuksia, koska en odota hänen tekevän maalia ja pitävän nollan, Tuchel kommentoi.
– Haluan yksinkertaisesti hänen auttavan meitä laadukkuudellaan ja suoriutuvan vakaasti joukkueen auttamiseksi. Hänellä on suuria tavoitteita ja suuri kunnianhimo. Se on kuitenkin normaalia, siksi hän on täällä.
Tuchel sanoo ymmärtävänsä, ettei yksikään maalivahti halua istua vaihtopenkillä. Samalla hän muistuttaa Mendyn esiintyneen viime aikoina vahvasti.
– Sillä ei ole merkitystä, olemmeko hankkineet heidät hullulla rahasummalla, ovatko he tulleet akatemian läpi tai olivatko he vapaita agentteja – meidän tehtävämme on työntää jokainen pelaaja omille äärirajoilleen. Sillä on merkitystä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Gary Neville vertasi Mohamed Salah’n ulostuloa Cristiano Ronaldon puhuttaneeseen haastatteluun
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsean luottopelaaja sai lihasvamman
- ”Tämä on heille tärkeä peli” – Näin Oliver Glasner analysoi KuPSia
- Dimitar Berbatov analysoi Manchester Unitedin ongelmia: ”Vaikka pelaamme viiden linjalla…”
- Liigacupin välieräparit arvottu
- Lisäajan voittomaali vei Newcastlen liigacupin välieriin – Manchester City kaatoi Brentfordin
- Uusi paljastus Bruno Fernandesin kohuhaastattelusta
- ESPN: Valioliiga-tähti Antoine Semenyolle on ottajia jonoksi asti tammikuussa
- Chelsea eteni välieriin
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- Lisäajan voittomaali vei Newcastlen liigacupin välieriin – Manchester City kaatoi Brentfordin
- Uusi paljastus Bruno Fernandesin kohuhaastattelusta
- ESPN: Valioliiga-tähti Antoine Semenyolle on ottajia jonoksi asti tammikuussa
- Bruno Fernandesin kommentit lähtivät leviämään – kritisoi Manchester Unitedia
- Ex-liigaluotsi Brendan Rodgers löysi uuden työpaikan
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- Chelsea eteni välieriin
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Valioliigassa häkellyttävä kahdeksan maalin trilleri