Valioliigan kierrosennakko: Chelsea isännöi Liverpoolia ja Manchesterin seurat pääsevät vauhtiin
Kuva: Getty Images
Valioliigan toinen kierros pyörähtää käyntiin tänään, lauantaina.
Ensimmäisellä kierroksella ei tasapelejä nähty. Täyden pistepotin nappasivat Arsenal, Leicester, Chelsea, Newcastle, Wolverhampton, Liverpool, Everton ja Crystal Palace.
Nollakerhossa ovat yhä Leeds, Tottenham, Southampton, Brighton, West Ham, Sheffield United, Fulham ja West Bromwich sekä Aston Villa, Manchester City, Manchester United ja Burnley, jotka pelaavat avausottelunsa vasta nyt.
Olemme nostaneet tähän ennakkoon muutaman ottelun, joita kannattaa seurata erityisellä mielenkiinnolla.
Manchester United – Crystal Palace
Lauantaina kello 19.30, V Sport Jalkapallo & Viaplay Manchester United sai viime kauden europelikiireidensä takia viikon enemmän lepoaikaa tämän sesongin alla, mutta Ole Gunnar Solskjærin suojatit pääsevät viimein tositoimiin, kun Old Traffordilla vastaan asettuu Roy Hodgsonin luotsaama Crystal Palace. Unitedilla on ollut toistaiseksi turhauttava siirtoikkuna. Haaviin on tarttunut vain keskikenttäpelaaja Donny van de Beek Ajaxista, mutta kannattajat ovat odottaneet turhaan päivityksiä Jadon Sanchon kaltaisista nimistä. Siirtoikkunaa on kuitenkin vielä jäljellä, ja huhut käyvät kuumana. Palacella taas on ollut toistaiseksi varsin kelvollinen siirtoikkuna. Eberechi Eze houkuteltiin Queens Park Rangersista Selhurst Parkille ja Michy Batshuayi lainattiin Chelseasta jo toistamiseen tukemaan hyökkäystä. Palace hankki myös puolustajalupaus Nathan Fergusonin West Bromwich Albionista, mutta polvivamma pitää nuorukaisen vielä toistaiseksi poissa vahvuudesta.
Chelsea – Liverpool
Sunnuntaina kello 18.30, V Sport Jalkapallo & Viaplay Kierroksen kiistatta isoin ottelu käydään Stamford Bridgellä, kun siirtomarkkinoilla hurjastellut Chelsea isännöi hallitsevaa mestaria Liverpoolia. Muut seurat ovat katselleet kateellisena vierestä, kun Chelsea on mällännyt uusiin hankintoihin yli 200 miljoonaa euroa. Frank Lampardin luotsaama lontoolaisryhmä on vahvistunut Kai Havertzilla, Timo Wernerillä, Ben Chilwellillä, Hakim Ziyechillä ja Thiago Silvalla. Chelsea nappasi myös Malang Sarrin, jonka sopimus OGC Nicessä päättyi viime kauteen, mutta topparilupaukselle etsitään lainaseuraa täksi kaudeksi. Liverpool on täydentänyt pelaajistoaan kahdella täsmähankinnalla, mutta lehtitietojen mukaan etenkin hyökkäyspäähän kaivataan vielä uutta verta. Konstantinos Tsimikas hankittiin Olympiakosista vahvistamaan puolustusta ja viime kauden triplamestari Thiago Alcântara saapui Bayern Münchenistä pyörittämään peliä.
Wolverhampton – Manchester City
Maanantaina kello 22.15, V Sport Jalkapallo & Viaplay Manchester City lähtee nuolemaan viime kauden haavojaan Wolvesin vieraaksi. City lähti viime kauteen isoin odotuksin, eikä pelkkä liigacupin mestaruus varmastikaan tyydyttänyt manchesterilaisten joukkuetta tai seurajohtoa. Valioliigassa City sijoittui toiseksi jääden 18 pistettä Liverpoolin taakse, ja Mestarien liigassa noutaja tuli puolivälierässä Lyonia vastaan. Manchester City on jälleen yksi Valioliigan suurista voittajasuosikeista, mutta sen urakka alkaa vaikealla vierailulla Molineux’lle. Wolverhampton on tullut pääsarjaan palattuaan kahdella viime kaudella seitsemänneksi ja kerännyt kehuja niin asiantuntijoilta kuin vastustajiltakin. Nuno Espírito Santon luotsaama Susilauma on yksi sarjan parhaiten valmennetuista joukkueista, jolta voidaan odottaa urotekoja myös tällä kaudella. Wolvesin joukkueessa ei ole tapahtunut paljon muutoksia, mutta lehtitietojen mukaan lisää on odotettavissa. Luottopakki Matt Doherty myytiin Tottenhamiin, ja hänelle saatetaan etsiä vielä korvaaja. Lisäksi Wanderersissa saattaa tapahtua siirtoliikennettä myös toiseen suuntaan.
Valioliigan toinen kierros
Lauantai 19.9. 14.30 Everton – West Bromwich 17.00 Leeds – Fulham 19.30 Manchester United* – Crystal Palace 22.00 Arsenal – West Ham Sunnuntai 20.9. 14.00 Southampton – Tottenham 16.00 Newcastle – Brighton 18.30 Chelsea – Liverpool 21.00 Leicester – Burnley* Maanantai 21.9. 20.00 Aston Villa* – Sheffield United 22.15 Wolverhampton – Manchester City* * = Manchester United, Burnley, Aston Villa ja Manchester City pelaavat vasta ensimmäiset ottelunsa. Lähteet: BBC, Transfermarkt, Premier InjuriesLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Unai Emery kertoi mielipiteensä Liverpoolin lainapelaajan vaikeasta tilanteesta
- Mikel Arteta: Arsenal lähtee rikkomaan ikävää tilastoa kevätkaudella
- Chelsea iski lisäajalla – Manchester Citylle toinen peräkkäinen pistemenetys Valioliigassa
- Guardian: West Hamin päävalmentaja potku-uhan alla – pelaajat eivät tykkää luotsin metodeista
- Draamaa Liverpoolin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Manchester United koki pistemenetyksen Valioliigassa
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Brighton-pomo: Carlos Baleba ei ole kaupan
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Unai Emery kertoi mielipiteensä Liverpoolin lainapelaajan vaikeasta tilanteesta
- Guardian: West Hamin päävalmentaja potku-uhan alla – pelaajat eivät tykkää luotsin metodeista
- Mikel Arteta: Arsenal lähtee rikkomaan ikävää tilastoa kevätkaudella
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Manchester Unitedin Rúben Amorim kieltäytyi selittämästä sanojaan: ”En halua puhua siitä”
- Chelsea iski lisäajalla – Manchester Citylle toinen peräkkäinen pistemenetys Valioliigassa
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Manchester Cityn Nathan Akélle varoitus maajoukkuevalmentajalta
- Draamaa Liverpoolin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla