”Nöyryyttävä päätös” – Brightonin kapteenilta täyslaidallinen Valioliigan kohutuomarille: ”Tulisi itse kertomaan”

West Bromwichin ja Brightonin välisessä ottelussa nähtiin lauantaina poikkeuksellinen tuomio, joka keräsi kovaa kritiikkiä sosiaalisessa mediassa ja vierasjoukkueen leirissä.
Valioliigan kohutuomari Lee Mason hyväksyi Brighton-kapteeni Lewis Dunkin tasoitusmaalin vapaapotkusta, mutta muutti mieltään hämmentävällä tavalla.
Mason katsoi puolustajan ampuneen vapaapotkunsa liian aikaisin, eikä maalia sittenkään hyväksytty. Laukauksen hetkellä WBA:n maalivahti Sam Johnstone asetteli vielä muuria paikoilleen, ja Dunk ampui pallon nokkelasti tyhjään kulmaan.
LUE MYÖS: Valioliigan kohutuomari sekoili toden teolla – some räjähti nauruun: ”Tämä on ihan vitsi”
Dunkin mielestä Mason menetti otteen tapahtumarikkaasta, joka päättyi lopulta West Bromin 1-0-voittoon.
– Se oli nöyryyttävä, kauhistuttava päätös. Kysyin tuomarilta, että voinko antaa vapaapotkun. Hän puhalsi pilliinsä ja minä lauoin, Dunk totesi Sky Sportsille.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
A furious Lewis Dunk says Lee Mason's decision to disallow Brighton's free-kick was embarrassing
#WBABRI
– [Tuomio tapahtui] vain koska vaihtopenkki loi niin paljon paineita. Miksei hän (Mason) itse tule kertomaan näkemystään lehdistölle, kuten minä? He eivät koskaan tee näin, he vain piileskelevät omassa kuplassaan.
– En usko, että hän tiesi mitä hän teki. Hän hyväksyi maalin, mutta miksi? Enkä ymmärrä, miksi VAR:kin laittoi lusikkansa soppaan. Hän sanoi ääneen ”maali”… voitte tarkastaa sen videolta, jos haluatte.
[readmore from=Brighton]
– Menettikö hän otteensa pelistä? Kyllä, hän menetti. Se on fakta.
Mason ei ollut tuomaroinut Valioliigassa sitten helmikuun alun, jolloin Manchester United murskasi Southamptonin 9-0-lukemin ja hän toimi pelin neljäntenä erotuomarina.
Southampton vaati tuolloin, ettei Masonia nähtäisi enää jatkossa heidän peleissään. Erotuomari oli nimittäin tuomaroinut myös Southamptonin 0-1-tappio-ottelun Aston Villaa vastaan, jolloin Danny Ingsin myöhäinen tasoitus hylättiin kyseenalaisen paitsion vuoksi.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpoolin Jeremie Frimpong sai takareisivamman
- Harry Maguire puhui tulevaisuudestaan Manchester Unitedissa
- Micah Richards: Alexander Isak käyttäytyy epäkunnioittavasti Newcastlea kohtaan
- AS: Real Madrid kiinnostunut Crystal Palacen tähdestä
- Valioliigaseura myi ”yhden kaikkien aikojen hankinnoistaan”
- Aston Villa kauppasi pikakiiturinsa AS Romaan
- Manchester City teki tärkeän jatkosopimuksen
- Newcastle-luotsi Eddie Howe päivitti Alexander Isakin tilannetta
- Toimittaja: Nottingham Forest harkitsee antavansa potkut päävalmentajalleen
- Nottingham Forest jysäytti – haaviin Brasilian maajoukkuepelaaja
- Joukkuetoveri: Arsenalin kesähankinta on maailman paras puolustava keskikenttäpelaaja
- AC Milan myi laitahyökkääjänsä Valioliigaan
- Valioliigaseura myi ”yhden kaikkien aikojen hankinnoistaan”
- Toimittaja: Nottingham Forest harkitsee antavansa potkut päävalmentajalleen
- Crystal Palace enää ottelun päässä historiallisesta europaikasta
- Newcastle-luotsi Eddie Howe päivitti Alexander Isakin tilannetta
- Nottingham Forest jysäytti – haaviin Brasilian maajoukkuepelaaja
- Tottenham käänsi katseensa kohti Aston Villan tähteä – siirtoa pidetään miltei mahdottomana
- Manchester Cityn hyökkääjä lainalle Bayer Leverkuseniin
- AS: Real Madrid kiinnostunut Crystal Palacen tähdestä