Ei ole todellista! Liverpool mureni taas Anfieldilla – jo kolmas kotipeli ilman maalia

Liverpool kärsi keskiviikkoiltana jo toisen peräkkäisen kotitappionsa Valioliigassa, kun se hävisi Brightonille 0-1-lukemin Anfieldilla.
Kyseessä oli ensimmäinen kerta sitten syyskuun 2012, kun Liverpool on hävinnyt kaksi kotipeliä Valioliigassa putkeen. Brightonille tämä oli sen ensimmäinen voitto Anfieldilta sitten vuoden 1982.
Liverpool on myös viimeksi jäänyt pääsarjatasolla nollille kolmessa peräkkäisessä kotipelissään vuonna 1984. Ennen Brighton-ottelua Liverpool hävisi 0-1-lukemin Burnleylle ja pelasi maalittoman tasapelin Manchester Unitedia vastaan.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Liverpool aloitti ottelun sähäkästi. Mohamed Salah vapautettiin jo ensiminuuteilla oikealta läpi, mutta egyptiläinen nosti Jordan Hendersonin pomppivan pystysyötön yli maalin.
Sen jälkeen Brighton vastasi paremmista maalipaikoista. 24 minuutin pelin kohdalla Neal Maupayn blokattu laukaus kimposi Dan Burnille, joka ei kuitenkaan saanut painettua pelivälinettä avopaikasta sisään.
Lopulta kumpikaan joukkue ei laukonut ensimmäisen puoliajan aikana kertaakaan kohti maalia. Toisella jaksolla tilanne maalitaululla saatiin kuitenkin muutettua.
Brighton siirtyi kamppailussa yllätysjohtoon ottelun 56. minuutilla. Burn palautti oikealta tulleen keskityksen boksin keskustaan, josta Steven Alzate laukoi Leandro Trossardin kautta kimmonneen pomppupallon sisään. Viimeistely ei ollut puhtain mahdollinen, mutta se ei Graham Potterin miehistöä haitannut. 0-1.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Brighton, joka ei ollut päästänyt kolmeen edelliseenkään otteluunsa yhtäkään maalia, asettui johto-osumansa jälkeen matalaan blokkiin ja piti Liverpoolin hyökkäyksen heikoilla. Sadio Manén poissaolo näkyi tällä kertaa todella vahvasti.
Kun pelikellossa oli 70 minuuttia, Trent Alexander-Arnold löysi Salahin matalalla keskityksellä rangaistusalueen sisältä. Viime viikolla kaksi maalia tehnyt huippulaituri ei kuitenkaan osunut tästäkään tilanteesta maalipuiden väliin, ja Liverpool jäi lopulta nollille.
Liverpool sai koko ottelun aikana lopulta vain yhden laukauksen kohti maalia. Joukkue kohtaa seuraavaksi sarjakärki Manchester Cityn kotona, joten sen on nostettava suoritustasojaan merkittävästi katkaistakseen heikon jaksonsa Anfieldilla.
Valioliiga keskiviikkona 3.2.
Burnley-Manchester City 0-2 (lue lisää)
0-1 Jesus 4′
0-2 Sterling 39′
Fulham-Leicester 0-2 (lue lisää)
0-1 Iheanacho 17′
0-2 Justin 44′
Leeds-Everton 1-2 (lue lisää)
0-1 Sigurdsson 9′
0-2 Calvert-Lewin 41′
1-2 Raphinha 48′
Aston Villa-West Ham 1-3 (lue lisää)
0-1 Soucek 51′
0-2 Lingard 56′
1-2 Watkins 81′
1-3 Lingard 83′
Liverpool-Brighton 0-1
0-1 Alzate 56′
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Wolverhampton maksamassa 25 miljoonaa euroa La Liga -pelaajasta
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa