Luokatonta, Tottenham! – Surkea Spurs jatkoi englantilaisjoukkueiden kehnoa alkua Mestarien liigassa
Kuva: Getty Images
Sekä Chelsea että Liverpool hävisivät omat Mestarien liiga -avauksensa tiistai-iltana, eikä sama kohtalo ollut kaukana Tottenhamillakaan. Viime kaudella toiseksi kilpailussa yltänyt Tottenham oli suurissa vaikeuksissa Olympiakosin vieraana.
Lopulta yhteen pisteeseen oikeuttanut 2−2-tasapeli oli Tottenhamille kuin torjuntavoitto, sillä pelitapahtumien perusteella lontoolaisseura ei ollut joukkueista se, joka pelasi Mestarien liigan finaalissa viime kaudella. Olympiakos hallitsi ottelua.
Esimakua tulevasta saatiin jo ottelun alkupuolella, kun kreikkalaiset laukoivat pallon Hugo Llorisin vartioiman maalin tolppaan. Ensimmäiset maalit teki kuitenkin vierasjoukkue Tottenham.
”Spurs” karkasi kahden maalin johtoon, kun Harry Kane osui rangaistuspotkusta 26 minuutin pelin jälkeen ja vain hetkeä myöhemmin Lucas Moura teki 2−0-maalin komealla laukauksella. Tottenham onnistui maalinteossa molemmista tekopaikoistaan.
Daniel Podence kavensi pelin tapahtumiin nähden ansaitusti ennen taukoa. Toisen puoliajan alussa Tottenhamin Jan Vertonghen rikkoi, ja Olympiakosin avausmaalin pohjustanut Mathieu Valbuena tasoitti kamppailun pilkulta.
Enempää maaleja ei nähty, vaikka molemmat joukkueet paikkoja rakentelivatkin. Olympiakos oli hallitsevampi osapuoli ja sai luotua enemmän maalintekotilanteita, mutta lopulta maalit ratkaisevat, joten Tottenham sai mukaansa tärkeän vieraspisteen.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenhamin luottopelaaja ymmärsi Igor Tudorin puhuttaneen ratkaisun: ”Teki oikean päätöksen”
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Lähde: Chelsea-tähti kiinnostunut siirtymään muihin maisemiin kesällä
- Jamie Carragher: Arne Slot menetti Liverpoolin kannattajien tuen
- Kenestä Manchester Unitedin pysyvä päävalmentaja? Näin Wayne Rooney vastasi
- Brentford menetti 2–0-johtonsa – Brasilia-kutsun saanut Igor Thiago osui
- Chelsean erikoinen keskiympyräpalaveri herätti kohun – Rosenior reagoi
- Chelsean kapteeni Reece James loukkaantui jälleen – jo kymmenes takareisivamma
- Chelsealle miljoonasakot Valioliigalta – taustalla 47 miljoonan salaiset maksut
- Real Madrid saa Kylian Mbappén takaisin – Pep Guardiolalta käsittämätön ratkaisu Cityn leirissä
- Brentford menetti 2–0-johtonsa – Brasilia-kutsun saanut Igor Thiago osui
- Real Madrid saa Kylian Mbappén takaisin – Pep Guardiolalta käsittämätön ratkaisu Cityn leirissä
- Seuralegendalta tylyä palautetta Manchester Unitedista – ”Minua ei kiinnosta”
- Chelsean erikoinen keskiympyräpalaveri herätti kohun – Rosenior reagoi
- Kenestä Manchester Unitedin pysyvä päävalmentaja? Näin Wayne Rooney vastasi
- Chelsealle miljoonasakot Valioliigalta – taustalla 47 miljoonan salaiset maksut
- Chelsean kapteeni Reece James loukkaantui jälleen – jo kymmenes takareisivamma
- Jamie Carragher latasi suorat sanat Liverpoolin peliesityksestä
- Anthony Gordonilta kovaa palautetta Valioliiga-legendoille: ”Täyttä hölynpölyä”
- Liverpoolin Dominik Szoboszlai: ”Meidän on herättävä”