Paul Pogba vetää roskalehden oikeuteen juoruista: ”Kuvottavaa”
Kuva: Getty Images
Paul Pogba kertoo vievänsä tabloidlehti The Sunin oikeuteen. Roskalehtien kuninkuusluokkaan luettavan julkaisun jutussa kerrotiin perusteetta, että keskikenttäpelaaja on kieltäytynyt pelaamasta Ranskan maajoukkueessa vastaisuudessa.
Maailmanmestarin Twitter-tilillään julkaisema kommentti ei jätä paljoa arvailtavaa.
Lehden mukaan Pogba, joka on uskonnolliselta vakaumukseltaan muslimi, olisi jättänyt maajoukkueen protestina presidentti Emmanuel Macronin puheille. Kuten tavallista, mutkia on Sunin uutisessa oiottu rankalla kädellä.
Macron sanoo ”julistaneensa sodan islamilaiselle separatismille”, jonka näkee elävän joissakin maan muslimiyhteisöistä. Lehti veti mutkat suoriksi, kertoen että presidentti vastustaa islaminuskoa ylipäänsä, ja että Pogba tämän vuoksi on ilmoittanut jättävänsä Les Bleusin.
– Anteeksiantamatonta, Man United -pelaaja kirjoitti.
– The Sun teki sen taas. Sataprosenttisesti paikkaansapitämättömiä uutisia minusta, joissa suuhuni laitetaan ajatuksia, joita en ole koskaan lausunut, tai edes ajatellut.
– Kuvottavaa, olen vihainen, järkyttynyt ja turhautunut tällaisiin ”media”lähteisiin, jotka keksivät otsikoita Ranskassa ajankohtaisesti herkästä aiheesta, ja heittävät maajoukkueemme samaan soppaan.
27-vuotiaan suuttumusta on helppo ymmärtää.
– Vastustan terroria ja väkivaltaa kaikissa niiden muodoissa. Valitettavasti lehdistössä jotkut eivät toimi vastuullisesti kirjoittaessaan juttuja, vaan väärinkäyttävät lehdistönvapautta. He eivät selvitä taustoja, eivätkä varmista juttujen todenperäisyyttä, vaan luovat juoruja välittämättä siitä miten ne vaikuttavat ihmisten elämään.
Pogba kertoi ryhtyvänsä lakitaisteluun Sunin julkaisijaa vastaan.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
