Valtavia uutisia Lontoosta: Roman Abramovitšin varat jäädytetään – Chelseaa ei voi myydä
Kuva: Getty Images
Yhdistyneen kuningaskunnan hallitus on sanktioinut Chelsean omistajaa Roman Abramovitšia osana Venäjän vastaisia pakotteitaan.
Abramovitš, 55, on omistanut Chelsean vuodesta 2003 lähtien ja sijoittanut seuraan valtavan määrän rahaa. Lontoolaisseura julkaisi viime viikon keskiviikkona omistajansa lausunnon, jossa venäläismiljardööri vahvisti myyvänsä seuran ja lupasi lahjoittavansa nettotulot Ukrainan sodan uhreille. Sanktioiden myötä seuran myyminen menee ainakin toistaiseksi jäihin.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on johtanut siihen, että Abramovitšille on vaadittu sanktioita johtuen hänen väitetyistä suhteistaan Venäjän presidenttiin Vladimir Putiniin.
Abramovitš on yksi seitsemästä venäläisestä oligarkista, joille hallitus asetti torstaina pakotteita. Chelsea-pomon varat jäädytetään, häneltä kiellettään liiketoimet Yhdistyneen kuningaskunnan yksityishenkilöiden ja yritysten kanssa ja hänet asetetaan matkustuskieltoon.
– Turvapaikkoja ei voi olla niille, jotka ovat tukeneet Putinin julmaa hyökkäystä Ukrainaan, kommentoi pääministeri Boris Johnson hallituksen tiedotteessa.
– Tämänpäiväiset pakotteet ovat viimeisin askel Yhdistyneen kuningaskunnan vankkumattomassa tuessa Ukrainan kansalle. Ajamme häikäilemättömästi takaa niitä, jotka mahdollistavat siviilien tappamisen, sairaaloiden tuhoamisen ja itsenäisten liittolaisten laittoman miehityksen.
Hallituksen tiedotteessa huomioitiin myös, että sanktioilla on väistämättä vaikutuksia Chelsean toimintaan.
– Koska tämänpäiväisillä pakotteilla ja niiden jatkoseurauksilla olisi merkittävä vaikutus Chelseaan, hallitus on tänä aamuna julkaissut luvan, jonka nojalla Chelseassa voidaan jatkaa useita jalkapalloon liittyviä toimintoja. Tähän sisältyy lupa, jonka nojalla seura voi jatkaa otteluiden pelaamista ja muuta jalkapalloon liittyvää toimintaa, mikä puolestaan suojelee Valioliigaa, laajempaa jalkapallopyramidia, uskollisia kannattajia ja muita seuroja.
– Lupa sallii vain tietyt nimenomaisesti nimetyt toimet, joilla varmistetaan, ettei nimetty henkilö (Abramovitš) pysty kiertämään Yhdistyneen kuningaskunnan seuraamuksia. Lisenssiä tarkistetaan jatkuvasti, ja teemme tiivistä yhteistyötä jalkapalloviranomaisten kanssa.
Kulttuuriministeri Nadine Dorries on Athleticin mukaan sanonut, että Chelsealle voi erityisluvan myötä jatkaa palkanmaksua henkilökunnalleen ja antaa nykyisten kausikorttilaisten jatkaa peleissä käymistä.
2/4 Our priority is to hold those who have enabled the Putin regime to account. Today’s sanctions obviously have a direct impact on Chlesea & its fans. We have been working hard to ensure the club & the national game are not unnecessarily harmed by these important sanctions.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- BBC: Manchester City kahden jättikaappauksen perässä
- Valioliigaseura hankki MM-kisatähden isolla rahalla
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Sky: Aston Villa teki päivässä sen, mihin PSG oli käyttänyt kuukauden
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Aston Villa: Mitä euromenestyksen jälkeen?
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Borussia Dortmund kiilasi Evertonin edelle
- Sky: Nottingham Forest myy hyökkääjänsä sarjanousijalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27: Brighton – Kuka tekee maalit?