Eurosport: Liverpool haluaa sarjajumbon avainpelaajan – myös Aston Villa kiinnostunut

Liverpool havittelee uutta keskikenttäpelaajaa kesän siirtomarkkinoilta.
Eurosportin mukaan Valioliigan hallitseva mestari on valmis liittymään siirtokilpaan Sheffield Unitedin avainpelaaja Sander Bergestä.
Norjan maajoukkuemies siirtyi Bramall Lanelle vuoden 2020 alussa 24 miljoonalla eurolla, mutta hänen odotetaan vaihtavan maisemaa taas kuluvan kauden jälkeen.
Sheffield United on Valioliigan sarjataulukossa viimeisenä, jopa 14 pisteen päässä turvasta. Putoaminen Mestaruussarjaan näyttää vääjäämättömältä, kuten myös Bergen lähtö.
23-vuotias keskikenttäpelaaja on ollut joulukuusta lähtien sivussa leikkausta vaatineen jännevamman takia. Aston Villa on esittänyt jo kiinnostusta Bergeä kohtaan, mutta nyt Liverpoolin kerrotaan liittyneen hänen ihailijoidensa joukkoon.
[readmore from=Siirtouutiset]
Jürgen Klopp ei vielä tiedä, kuinka paljon rahallista tukea hän saa kesän pelaajahankintoja varten. Saksalaisluotsi on tiettävästi kiinnostunut useamman osa-alueen vahvistamisesta, mutta Georginio Wijnaldumin lähtö pakottaisi hänet todennäköisesti myös uuden keskikenttämiehen perään.
Wijnaldumin nykyinen diili Anfieldilla umpeutuu tähän kauteen, eikä hän ole vielä suostunut Liverpoolin jatkosopimustarjoukseen. Bergen uskotaan olevan saatavilla edulliseen hintaan, kun Sheffield Unitedin putoaminen sarjaporrasta alemmas varmistuu.
Puolustavan keskikenttämiehen roolissa parhaiten viihtyvä Berge on pelannut yhteensä 27 ottelua Valioliigassa ja tehnyt niissä kaksi maalia.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Jatkosopimusneuvottelut pian käyntiin – Everton haluaa pitää kiinni tähdestään
- Andy Robertson: Liverpoolin pelaajat eivät tule todennäköisesti koskaan pääsemään yli Diogo Jotan kuolemasta
- Sky: Tottenham oli kiinnostunut Crystal Palacen maalitykistä
- Monivuotinen ykkösvahti jätti Manchester Cityn: ”Tämä oli meille paras päätös”
- Tottenham jysäytti jättiuutisen
- West Ham -tähti harkitsee oikeustoimia
- Toni Kroosilta hämmentävää puhetta Alexander Isakista
- Gianluigi Donnarumma otti kantaa väleihinsä Luis Enriquen kanssa: ”En tiedä, olenko pettynyt häneen…”
- 35 miljoonan euron kesähankinta ei mahtunut Tottenhamin Mestarien liigaan osallistuvaan joukkueeseen
- Arsenalin Max Dowmanilla, 15, mahdollisuus tehdä historiaa Mestarien liigassa
- Tottenham jysäytti jättiuutisen
- Toni Kroosilta hämmentävää puhetta Alexander Isakista
- West Ham -tähti harkitsee oikeustoimia
- 35 miljoonan euron kesähankinta ei mahtunut Tottenhamin Mestarien liigaan osallistuvaan joukkueeseen
- Gianluigi Donnarumma otti kantaa väleihinsä Luis Enriquen kanssa: ”En tiedä, olenko pettynyt häneen…”
- Virallista: İlkay Gündoğan jättää Manchester Cityn
- Arsenalin Max Dowmanilla, 15, mahdollisuus tehdä historiaa Mestarien liigassa
- Independent: Tottenham oli AC Milan -tähden kintereillä siirtoikkunan loppuhetkillä
- Antony paljasti hylänneensä Bayern Münchenin tarjouksen: ”Olen tyytyväinen päätökseeni”
- Times: Marc Guéhi ei aio hyväksyä Crystal Palacen jatkosopimustarjouksia