Norwichin manageri ja paikallislehti ylistävät Teemu Pukin ”maailmanluokan” viimeistelyä – suomalaiskärjestä myös huolestuttavia uutisia
Kuva: Getty Images
Huuhkajien tähtihyökkääjän Teemu Pukin maaliputki on venynyt jo neljän ottelun mittaiseksi, kun lasketaan mukaan pelit maajoukkueessa ja Norwichissa.
Marraskuun maajoukkuetauolla Pukki, 30, onnistui maalinteossa Nations Leaguessa Bulgariaa ja Walesia vastaan, ja Norwichiin palattuaan hän on iskenyt kahdessa pelissä yhteensä kolme osumaa.
Kaksi viimeisintä maalia syntyivät tiistaina Mestaruussarjassa, kun Kanarialinnut haki Stokesta 3-2-vierasvoiton. Pukki oli alustamassa myös Emiliano Buendian avausmaalia ennen kuin rokotti isäntiä itse kahdesti. Stoke tuli toisella puoliskolla maalin päähän, mutta Norwich piti kiinni voitostaan ja siten myös sarjan piikkipaikasta.
Norwich on fiilistellyt sosiaalisessa mediassa varsinkin Pukin ensimmäistä maalia, joka syntyi hänen heikommalla, vasemmalla, jalallaan puolivolleysta.
Paikallislehti Eastern Daily Press antoi Pukille parhaan arvosanan (8) kaikista Norwichin pelaajista.
– Erinomainen haltuunotto rinnalla ja viimeistely Buendian upeasta syötöstä. Toisessa maalissa kiersi rauhallisesti maalivahdin, perusteli paikallisaviisi.
Norwichin manageri Daniel Farke ylisti jo viime viikonloppuna Pukin ”jääkylmää” viimeistelyä ja sai tiistaina lisää syitä suitsuttaa suomalaista.
– Tänään nähtiin joitain mahtavia hyökkäyksiä ja ihastuttavia joukkuemaaleja, myhäili Farke Norwichin sivujen mukaan.
– Toisessa tilanteessa (maalissa) – uskomaton syöttö Emi Buendialta ja maailmanluokan viimeistely Teemu Pukilta.
– Myöskin kolmannessa maalissa – Josh Martin syötti jälleen ja Teemu Pukki viimeisteli viileästi.
Pukin iltapuhde päättyi 73. minuutilla, kun hän teki tilaa Christoph Zimmermannille. Valitettavasti Farke paljasti, että kyseessä ei ollut pelkästään taktinen vaihto.
. Minun oli vaihdettava Teemu Pukki pois, koska hänellä oli takareiden kanssa ongelmia. Se saattoi olla myös venähdys. Tässä on uskomattoman hankala jakso meneillään, sanoi Farke viitaten loukkaantumisiin.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenalille paha takaisku – Eberechi Ezelle huonoja uutisia
- Manchester Cityn valmennus tekee vastoin FA:n ohjeita
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Manchester Cityn valmennus tekee vastoin FA:n ohjeita
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”