Tässäkö syy Teemu Pukin tehottomuuteen tällä kaudella? Asiantuntijalta vahva näkemys
Kuva: Getty Images
Entinen hyökkääjä Don Goodman uskoo tietävänsä syyn siihen, miksi Norwichin suomalaisässä Teemu Pukki on tehnyt tällä kertaa vähemmän maaleja Mestaruussarjassa.
Toissa kaudella Pukki mätti maaleja ja vei koko sarjan maalikuninkuuden. Kuluvalla kaudella verkko on heilunut ”vasta” 11 kertaa.
Pukki tarvitsisi 18 maalia jäljellä olevista 18 ottelusta, jotta hän yltäisi samaan saldoon (29) kuin kaudella 2018–19.
[readmore from=Teemu-Pukki]
Goodmanin arvion mukaan Norwich on siirtynyt pelaamaan peliä, jossa keskitytään tasapainoisempaan puolustamiseen. Se vaikuttaa myös Pukin tekemiseen.
– Mielestäni hän kärsii siitä, että joukkue tekee sen eri tavalla. Edellisellä kerralla Mestaruussarjassa he pyyhkivät joukkueilla lattiaa ja tekivät maaleja huvikseen – ”jos te teette kolme, me teemme neljä”, Goodman sanoi Sky Sportsin EFL Podcastissa.
– Se oli heidän eetoksensa – he tekivät viimeksi 93 maalia! Tällä kertaa he ovat toistaiseksi tehneet 35, mikä on aika alhainen saldo, kun katsoo heidän tasoaan ja hyökkäyspään laadukkuuttaan. Puolustuksellisesti he ovat kuitenkin paljon vakaampia.
Goodmanin mukaan dynamiikka on nyt erilainen. Joukkue tekee asioita eri tavalla, mutta hän odottaa Norwichin säilyttävän asemansa sarjataulukossa.
Lähde: Football League World
LUE MYÖS:
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Taas loukkaantuminen maajoukkueessa – Englannin keskikenttämies sivussa jopa kaksi kuukautta
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Erling Haaland loukkaantui
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Erling Haaland loukkaantui
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon
- Manchester Unitedin kesähankinta pelasi ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan