José Mourinho: Spursilta puuttuivat euroromahduksessa ”elämän perusasiat” – managerin hahmossa tuttua lopun alkua
Kuva: Getty Images
Tottenham Hotspur hävisi torstaina vierasottelunsa Dinamo Zagrebille, ja putosi näin ainoana tällä viikolla pelanneista englantilaisseuroista eurosarjastaan. Lontoolaisten taival Eurooppa-liigassa päättyi Zagrebin yössä jatkoajan jälkeen, kun taululla olivat lukemat 3-0.
Lue otteluraportti täältä!
Siinä, missä joukkueesta puhuttiin joillain tahoilla vuoden vaihteessa vielä jopa Valioliigan mestariehdokkaana, on sillä edessään enää yksi pokaalimahdollisuus – jonka täyttäminen edellyttäisi Manchester Cityn kaatamista Liigacupin loppuottelussa. Ei siis ihme, että manageri José Mourinhon kouliintunut maailmanlopun tunnelma oli perjantain puolelle siirryttäessä vahvasti läsnä.
– Joukkueeni – johon itse kuulun – ei jättänyt tuomatta kentälle vain jalkapalloilullisia asioita, vaan koko elämän perusasiat. Tällä tarkoitan oman työn kunnioittamista, ja kaiken antamista sen puolesta, synkkäilmeinen portugalilainen lateli The Guardianin mukaan.
Jatko oli tutun oloista tarinaa managerilta, joka on nähnyt niin korkeimpia huippuja, kuin syvimpiä murheen alhoja. Rivien väleissä, ei niin kovin syvällä, oli myös tikaria omille pelaajille.
– En tarvitse ulkopuolisia kriitikoita, koska tunnen olevani syvästi haavoittunut siitä, mitä minun joukkueelleni nyt tapahtui. En halua sanoa asiasta enempää. Joukkueeni puolesta, siitä huolimatta että kaikki pelaajat eivät ehkä jaa tuntemuksiani, pyydän anteeksi kaikilta Tottenhamin kannattajilta.
José Mourinho on toiminut Tottenhamin managerina marraskuusta 2019. Hänen sopimuksensa jatkuu kesään 2023.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Liverpool päätti pitkän tappioputkensa Valioliigassa
- Chelsea tylsytti Tottenhamin – kotiyleisö buuasi omilleen
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Liverpool päätti pitkän tappioputkensa Valioliigassa
- Chelsea tylsytti Tottenhamin – kotiyleisö buuasi omilleen
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Chelsea-pelaajan kaahailu tallentui videolle – kortti lähti kahdeksi vuodeksi