Manchester City – Everton

Man City aloitti Valioliigan komeetan lailla. Tahti ei ole hiipunut, mutta viime viikonlopun ottelu Fulhamia vastaan vieraissa aiheutti joukkueelle kauden ensimmäiset pistemenetykset pelin päättyessä 2-2. Evertonkin on piristänyt otteitaan alkukaudesta ja se majaileekin hyvissä kyttäysasemissa kahdella voitolla, yhdellä tasurilla ja yhdellä tappiolla.

Poissaoloja joukkueilta ei kovinkaan paljoa löydy. Man Cityllä sairastuvalla on ainoastaan Nigel de Jong ja Evertonilta puuttuu hyökkääjä Victor Anichebe.

Man City haluaa varmasti pysyä paikallisvastustaja Man Unitedin tahdissa, joten pistemenetyksiin ei ole varaa. Ottelu tulee varmasti olemaan erittäin tiukka, sillä Everton osaa kyllä puolustaa. Everton on sen verran laadukas ryhmä, että joukkue selviää pahemmalta nöyryytykseltä.

Valioliiga.comin veikkaus:
Evertonilla on mielenkiintoinen historia Manchester Cityä vastaan. Joukkue on voittanut viimeisestä 14 kohtaamisesta peräti kymmenen. Everton on myös ollut parempi viimeisessä neljässä keskinäisessä ottelussa. City on kuitenkin materiaaliltaan kovempi joukkue, joten pisteet jäävät Etihad Stadionille lukemin 2-1.

Arsenal – Bolton

Arsenal on kriisissä. Viime viikonloppu oli murhenäytelmä, kun joukkue kävi häviämässä Blackburn Roversien vieraana. Arsenal teki kaksi omaa maalia ottelussa, jonka se hävisi 4-3. Lontoolaisilla on kasassa yksi vaatimaton voitto ja sekin tuli liigan yhdestä heikoimmasta joukkueesta Swanseasta lukemin 1-0.

Myös Bolton ui syvissä ongelmissa. Se on hävinnyt neljä ottelua peräkkäin ja viimeisin tappio tuli nöyryyttävästi kotona Norwichia vastaan lukemin 1-2.

Arsenalilta sivussa ovat Thomas Vermaelen, Abou Diaby, Jack Wilshere ja Sebastien Squillaci. Bolton joutuu pärjäämään ilman Chung-Young Leeta, Tyrone Mearsia, Marcos Alonsoa ja Sam Rickettsia.

Valioliiga.comin veikkaus:
Lontoolaisilla on jälleen näytönpaikka. Kotijoukkueena sillä on entistä enemmän paineita osoittaa faneille, että joukkue on edes jollain tasolla kilpailukykyinen. Kaksi alakuloista joukkuetta kohtaavat toisensa tässä kamppailussa, jossa kotijoukkue on kuitenkin niskan päällä. Ottelu saattaa päättyä kotijoukkueelle niukasti tai sitten Arsenal saa ketsuppipurkin auki ja luvassa on komea ilotulitus. Tulos 2-1.

Chelsea – Swansea City

Kotijoukkue Chelsea on pelannut kelvollisesti lukuun ottamatta viime otteluaan, jossa Manchester United oli sitä parempi lukemin 3-1. Sinisten manageri Andre Villas-Boas ei varmasti ole vielä saanut parasta irti joukkueestaan.

Vierasjoukkue Swansea otti kotonaan komean 3-0 voiton West Bromwichista viime viikolla. Joukkue teki samalla ensimmäiset maalinsa sen Valioliigahistoriassa. Joukkue lähtee varmasti itseluottamusta uhkuen Lontooseen.

Chelsealta poissa ovat ainoastaan Daniel Sturridge ja Michael Essien sekä Alex on pelikiellossa. Vierailijoilta puuttuvat Alan Tate, Steven Caulker, Kerny Agustien ja Craig Beattie.

Valioliiga.comin veikkaus: Tasoero ottelussa on huima. Kotonaan Swansea saattaa pystyä haastamaan koviakin joukkueita, mutta vieraissa on aina vaikeampaa. Chelsea on ottelussa ehdoton suosikki. Kotijoukkue voittaa ottelun todennäköisesti muutamalla maalilla. Tulos 3-0.

Liverpool – Wolves

Molemmat joukkueet omaavat samankaltaisen kuntokäyrän. Kausi alkoi hyvin joukkueiden kerättyä seitsemän pistettä ensimmäisistä kolmesta ottelusta. Nyt joukkueet ovat hävinneet kaksi peräkkäistä Valioliigakamppailuaan. Molemmat ovat sarjataulukon keskikastissa.

Liverpoolin joukkueesta poissa loukkaantuneina ovat Daniel Agger, Fabio Aurelio ja Glen Johnson. Wolvesilta puuttuvat David Edwards, Sylvan Ebanks-Blake, Kevin Foley ja Ronald Zubar.

Valioliiga.comin veikkaus:
Liverpoolin otteet ovat vaihdelleet aika paljon. Hyvää peliä saattaa seurata todella huono ottelu. Tietty tasaisuus loistaa poissaolollaan. Liverpool haluaa varmasti kotiyleisönsä edessä näyttää kykynsä. Vieralija Wolves on kuitenkin arvaamaton joukkue. Ottelu saattaa olla pitkään tasainen, mutta Liverpool nipistää lopulta kuitenkin kotivoiton lukemin 1-0 ja Luis Suarez palaa jälleen maalintekotilastoihin.

Newcastle – Blackburn

Kotijoukkue jatkaa tappioitta Valioliigassa. Magpies löytyy sarjataulukon sijalta neljä kahdella voitolla ja kolmella tasapelillään. Vaikka Newcastlen joukkueessa kuohui kauden alla, ovat joukkueen otteet olleet erittäin positiivisia. Kotijoukkue on päästänyt viidessä ottelussa vain kaksi maalia. Vierailija Blackburn on ollut odotetun heikko. Se sai kuitenkin ainoan voittonsa viime viikonloppuna Arsenalin kustannuksella lukemin 4-3.

Alan Smith, Haris Vuckic ja Mike Williamson puuttuvat kotijoukkueen kokoonpanosta. David Dunn ja Ryan Nelsen ovat vierailijoiden poissaolijat.

Valioliiga.comin veikkaus: Vaikka Blackburn otti komean päänahan Arsenalista ja sillä on asenne varmasti kohdillaan, tulee vierasjoukkue jäämään pisteittä tässä kamppailussa. Newcastlen toimiva puolustuspeli pitää huolen, että omissa ei soi ja hyökkäys tekee tarvittavat maalit. 2-0 kotijoukkueelle.

WBA – Fulham

Kotijoukkueelta kokoonpanosta puuttuu pelikiellossa oleva Tamas, kun vierailta sivussa ovat Etuhu ja Riise loukkaantumisten takia. Vieraiden Hughes palannee ainakin vaihtopenkille polvivammansa jälkeen.

Fulham ei ole onnistunut kuluneella kaudella iskemään yhtään avausmaalia otteluissa, mutta esimerkiksi Manchester Cityä vastaan tehty nousu kahden maalin takaa osoittaa uskomatonta venymiskykyä Roy Hodgsonin entiseltä miehistöltä. Hodgson pelaa ensimmäistä kertaa Fulhamia vastaan nyt West Bromin managerina.

Molemmat seurat pelasivat viikolla Carling Cupissa raskaat ottelut jatko-aikoineen. Fulhamin tuore hankinta Bryan Ruiz missasi ratkaisevan rangaistupotkun Chelseaa vastaan ja tahtoo varmasti hyvittää sen seuralleen.

Valioliiga.comin veikkaus:
Fulham on ainoa seura ilman voittoja tällä kaudella. Tasapeli Cityä vastaan antaa kuitenkin toivoa, mutta Roy Hodgson tekee varmasti kaikkensa, ettei vanha seuransa saa vietyä mukaansa pistettäkään. Ottelun todennäköisin tulos on tasapeli. Tulokseksi 1-1.

Wigan – Tottenham

Wiganilta poissa ovat Gohouri, Alcaraz ja Rodallega. Spursilta Gallas, Kranjcar, Lennon, Pavlyuchenko ja Dawson. Wiganin Boyce ja Tottenhamin Assou-Ekotto, Huddlestone, King ja Pienaar saattavat olla pelikuntoisia sairastelujen ja loukkaantumisten jälkeen.

Molemmilla seuroilla on hyvässä kunnossa olevat kärkimiehet: Wiganille Di Santo ja Tottenhamilla Manchester Citystä vuokrattu Emmanuel Adebayor. Molemmilla on kasassa kolme maalia ja varsinkin Adebayor on näyttänyt todella vaaralliselta lainapestinsä alun jälkeen.

Tottenhamin otteet Liverpoolia vastaan lupasivat hyvää ja seuran voikin povata pistävän kotijoukkueen koville. Wiganin DW Stadium on ollut viime aikoina vaikea paikka Spursille, sillä se on hävinnyt kolmesta pelistä kaksi. Tilasto on huomiota herättävä, sillä Tottenham ei ole näiden kahden ottelun lisäksi tappioita kärsinyt Wiganille 12. otteluun.

Valioliiga.comin veikkaus:
Wiganin puolesta puhuu heidän hyvä kotisarjansa: kuusi ottelua ilman tappioita. Spursilla on muutenkin ollut vaikeaa Wiganin vieraana, mutta jotenkin seuran nykykunto näyttää vahvasti nousujohteiselta. Tottenham parantaa viime kausina pahalta näyttävää tilastoa Wiganin vieraissa ja vie voiton 1-3.

Stoke City – Man Utd

Stokelta poissa ovat Higginbotham, Jones ja Sidibe. Unitedilta puolustajat Ferninand ja Smalling lienevät kokoonpanossa pienten loukkaantumisten jälkeen, kun taas varmasti poissa ovat Cleverley , Gibson, Vidic ja Rafael.

Stoken kuuluisaan kotiluolaan iskevä huippuvireinen United on selkeä ennakkosuosikki. Vaikka Stokea voidaan pitää yhtenä sarjan parhaista kotijoukkueista, on manchesterilaisten nykykunto aivan liikaa pideltäväksi Britannia Stadiumilla. Kun otetaan vielä huomioon, että sir Alex Fergusonin miehistö on voittanut seurojen viimeiset seitsemän kohtaamista, ei loppua punaisten putkelle näy.

Stoke on onnistunut viime kauden loppu mukaan lukien tekemään seitsemässä pelissä vain kolme maalia, kun Manchester Unitedilla maaleja on tämän kauden viidessä ottelussa jo käsittämättömät 21.

Valioliiga.comin veikkaus:
Unitedin heikoimmaksi lenkiksi veikattu nuori maalivahti De Gea johtaa sarjan torjuntatilastoa sekä torjuntojen määrässä että torjuntaprosentissa. Kun Stoken on laukonut kaikista seuroista vähiten alkukauden aikana ja ManU eniten, voi ottelusta odottaa todella yksipuolista. Wayne Rooney tulee jatkamaan huikeaa viiden ottelun maaliputkeaan ja United ottaa 0-4 vierasvoiton.

QPR – Aston Villa

Queens Parkilla kotijoukkue saa tulla toimeen ilman Dyeria, Mackieta ja Hulsea. Aston Villan Bent lienee poissa nivusvaivansa takia Heskeyn, Clarkin ja Lichajin tehdessä seuraa sairastuvalla.

Aston Villa aloitti kauden hyvin, mutta sen jälkeen on ollut vaikeampaa. Kaiken kruunuksi seura tippui Carling Cupista surkeasti kauden avanneelle Boltonille. Vierailu Queens Parkille täytyy tietää Villalle voittoa tai ahdinko syvenee ja spekulaatiot manageri Alex McLeishin ympärillä kiihtyvät.

QPR otti viime kierroksella komean 0-3 voiton Wolvesin vieraana, mutta kotiavausmaali puuttuu vielä. Toiveet kotimaalista ovat korkealla, sillä Aston Villa on onnistunut pitämään maalinsa puhtaana vain kerran viimeisestä 22. vieraspelistä.

Valioliiga.comin veikkaus:
Aston Villa on pelannut Valioliigan historiassa eniten tasapelejä (yhteensä 227) ja tälläkin kaudella kasassa on jo neljä. Tasapeli tuntuu ottelussa todennäköiseltä, jos Villa saa oman pelinsä toimimaan. Vaikka QPR on näyttänyt syttymisen merkkejä, Villan miehistön tulisi yltää normaali tasollaan vähintään tasapeliin. Tulos 2-2.