ManU aikoo listautua New Yorkin pörssiin. Listautumisen tavoitteena on kerätä uusilta sijoittajilta 100 miljoonaa dollaria 423 miljoonan punnan velan lyhentämiseen.

Toistaiseksi Glazerien tulo omistajaksi on maksanut Unitedille yli 500 miljoonaa puntaa. Glazerit lainasivat aikanaan 525 miljoonaa puntaa seuran osakkeiden ostamista varten. Omistajiksi tultuaan Glazerit siirsivät lainan seuran nimiin.

Osakeannissa Unitedin osakkeet jaetaan kahteen luokkaan. A-sarjan osakkeita tarjotaan sijoittajille. B-sarjan osakkeet jäävät Glazerien omistukseen. B-osakkeen äänimäärä on kymmenkertainen A-osakkeeseen nähden. Näin ollen Glazerit pyrkivät saamaan uutta pääomaa niin, etteivät he menetä valtaansa seurassa.

New Yorkiin listautuminen on pieni yllätys. Aiemmin odotettiin, että Glazerit veisivät seuran Singaporen pörssiin, koska suuri osa Unitedin faneista on aasialaisia.