Wenger uskoo Arsenalin mestaruuteen
Kuva: Getty Images
Arsenalin valmentaja Arsène Wenger uskoo että eilinen voitto West Hamista osoitti että Arsenal on tarpeeksi kypsä taistellakseen mestaruudesta. Arsenal joutui takaa-ajajaksi heti toisen puoliajan alkuun mutta käänsi ottelun salamannopeasti Theo Walcottin kahdella maalilla kolmen minuutin sisään. Lukas Podolski varmisti loppulukemat 3-1.
Voitto palautti Arsenalin liigakärkeen Liverpoolin hävittyä oman ottelunsa Manchester Citylle. Wenger uskoo että jos Arsenal ei olisi voittanut ottelua, hänen joukkueensa olisi kyseenalaistettu. Sen sijaan Arsenal osoitti venymiskykyä. Wengerin mukaan tykkimiehet osoittivat olevansa mestaritaistelussa mukana.
– Kyllä, olen samaa mieltä siitä että meidät olisi kyseenalaistettu jos emme olisi voittaneet ottelua. Varsinkin jos olisimme hävinneet ottelun, Wenger kommentoi ottelun jälkeen.
Arsenal kohtaa sunnuntaina huippuvireisen Newcastlen. Wenger uskoo joukkueensa olevan valmis taistelemaan mestaruudesta, ja heillä on mahdollisuus jatkaa hyvää virettään sunnuntaina.
– Kyllä, osoitimme olevamme mestaruustaistelussa mukana. Meillä on jälleen vaikea ottelu edessä Newcastlea vastaan joka on täynnä itseluottamusta, Wenger sanoi.
– Joukkueemme haluaa tehdä parhaansa ja yhteishenki on mahtava. Keskittyminen on huippuluokkaa. Meillä oli vaikea jakso viime viikkoina, mutta se johtui lähinnä otteluohjelmasta.
– Mielestäni otteluohjelma oli aivan karmea.
Wengerin mielestä oli elintärkeää että Arsenal katkaisi voitottomien otteluiden putken.
– Kun et voita neljään otteluun on äärimmäisen tärkee itseluottamukselle että palaat takaisin voittojen tielle.
Lähde: Skysports
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”
- AC Milan hylkäsi Matetan lääkärintarkastuksessa – nyt hyökkääjän tilanteessa täyskäännös
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat Tottenhamista
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Newcastle-tähdestä